3 380 145 SEK
Omsättning
▼ 40%
280 380 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 89%
39,8%
Soliditet
God
8,2%
Vinstmarginal
Stabil
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-10-30

Substansvärdering

Tillgångar:3 523 884 SEK
Skulder:-1 104 693 SEK
Substansvärde:1 403 740 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i lönsamhet och omsättning men samtidigt positiva tecken på finansiell stabilitet. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-40.0%) och resultat (-89.0%) indikerar allvarliga operativa problem eller förändrade marknadsförhållanden. Trots detta har företaget lyckats öka både eget kapital (+8.8%) och totala tillgångar (+14.2%), vilket visar på en viss finansiell resiliens. Den stabila vinstmarginalen på 8.2% och soliditeten på 39.8% pekar på att företaget fortfarande är lönsamt och har en god kapitalstruktur, men den dramatiska försämringen i rörelseresultatet är oroande.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom skog och stenentreprenad samt konsultverksamhet inom dessa områden, kompletterat med värdepappershandel. Denna diversifierade verksamhetsmodell kan förklara både de starka fluctuationerna i resultatet (beroende på projektcykler) och den relativt höga soliditeten. Entreprenadverksamhet är typiskt projektbaserad med varierande intäkter mellan perioder.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 2 556 736 SEK till 280 380 SEK, en minskning på 2 276 356 SEK eller 89.0%. Denna extremt kraftiga resultatnedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på minskade marginaler eller högre kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 39.8% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan 40% av tillgångarna finansierade med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot nedgångsperioder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 290 838 SEK till 1 403 740 SEK, en förbättring på 112 902 SEK eller 8.8%. Denna ökning kommer sannolikt från årets resultat på 280 380 SEK, vilket indikerar att företaget troligen har utdelat eller använt en del av vinsten till andra ändamål.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 5 637 645 SEK till 3 437 315 SEK, en nedgång på 2 200 330 SEK eller 40.0%. Detta indikerar antingen färre projekt, lägre omsättning per projekt eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 89.0% från 2 556 736 SEK till 280 380 SEK utgör en allvarlig risk för lönsamheten
  • Omsättningsminskning på 40.0% eller 2 200 330 SEK indikerar potentiella problem med orderstock eller marknadsandel
  • Stor skillnad mellan omsättningsminskning (-40.0%) och resultatminskning (-89.0%) tyder på allvarliga marginalproblem

Möjligheter

  • Soliditeten på 39.8% ger god finansiell stabilitet och möjlighet att investera i ny verksamhet
  • Ökning av eget kapital med 112 902 SEK till 1 403 740 SEK visar att företaget fortfarande bygger kapitalbas
  • Tillgångstillväxt på 14.2% till 3 523 884 SEK indikerar investeringar som kan bära framtida intäkter