428 081 SEK
Omsättning
▲ 118,8%
122 291 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 62,2%
30,2%
Soliditet
God
28,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:635 073 SEK
Skulder:-427 246 SEK
Substansvärde:131 080 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2023. Med en omsättningsökning på över 100% och en vinstmarginal på nära 30% indikerar detta ett företag i en kraftig expansionsfas. Den snabba tillväxten i eget kapital med 167% visar att företaget successivt bygger finansiell styrka. Trots den höga tillväxten upprätthåller företaget en god soliditet på 30.2%, vilket tyder på en balanserad tillväxtstrategi.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom vägunderhåll, entreprenad inom bygg & väg, fastighetsskötsel samt reparation och underhåll av fordon. Den snabba tillväxten kan förklaras av ökad efterfrågan på dessa tjänster, vilket är typiskt för ett serviceinriktat företag i expansionsfas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 75 377 SEK till 122 291 SEK, en ökning med 62.2%. Den höga vinsttillväxten, även om den är lägre än omsättningstillväxten, visar att företaget skalat upp verksamheten lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 30.2% anses vara god för ett tillväxtföretag och indikerar att företaget inte är överbelånat trots den snabba expansionen.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 49 092 SEK till 131 080 SEK, en ökning med 167.0%. Denna kraftiga förbättring drivs främst av årets starka resultat och visar på en förbättrad finansiell stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 195 627 SEK till 428 081 SEK, en ökning med 118.8%. Detta visar en mycket stark marknadsutveckling och förmåga att ta marknadsandelar.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på 118.8% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan medföra operativa utmaningar.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten (omsättning 428 081 SEK), vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar i efterfrågan eller konkurrenssituationen.
  • Tillgångstillväxten på 28.6% är avsevärt lägre än omsättningstillväxten, vilket kan tyda på en ökad belastning på befintliga tillgångar och potentiella kapacitetsbrister.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 28.6% ger utrymme för framtida investeringar och ger en stark kassaflödesposition.
  • Den snabba tillväxten i eget kapital med 167.0% ger en solid bas för att finansiera fortsatt expansion utan att behöva extern finansiering.
  • Den breda verksamhetsbeskrivningen (vägunderhåll, entreprenad, fastighetsskötsel, fordonsunderhåll) ger möjligheter till diversifiering och korsförsäljning mellan verksamhetsgrenar.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+118.8%), resultat (+62.2%), eget kapital (+167.0%) och tillgångar (+28.6%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla parametrar indikerar en mycket hälsosam och balanserad tillväxt.