259 000 SEK
Omsättning
▼ 34,8%
61 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 78,5%
94%
Soliditet
Mycket God
23,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:318 057 SEK
Skulder:-18 198 SEK
Substansvärde:290 931 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydligt blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande rörelseresultat. Den exceptionellt höga soliditeten på 94.0% indikerar ett mycket lågt skuldsättningsgrad och finansiell stabilitet, men detta måste ses i ljuset av en kraftig nedgång i både omsättning (-34.8%) och resultat (-78.5%). Företaget verkar genomgå en period av omställning där det behållit lönsamhet men med betydligt lägre volym, vilket kan tyda på strategiska förändringar eller marknadsutmaningar.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver legotillverkning, tillverkning och svetsning av metallkonstruktioner samt reparations-, montage- och installationsverksamhet. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och cyklisk, vilket kan förklara de stora fluktuationerna i omsättning och resultat mellan år.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 283 000 SEK till 61 000 SEK, en minskning på 222 000 SEK. Trots den kraftiga nedgången uppvisar bolaget fortfarande en vinstmarginal på 23.4%, vilket är mycket högt och visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 94.0% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är nästan helt skuldfritt. Detta ger stor finansiell flexibilitet och låg insolvensrisk, men kan också tyda på en försiktig eller underinvesterad tillväxtstrategi.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 243 775 SEK till 290 931 SEK, en tillväxt på 47 156 SEK eller 19.3%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 61 000 SEK, vilket visar att bolaget successivt bygger upp sin kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 397 354 SEK till 259 414 SEK, en nedgång på 137 940 SEK eller 34.8%. Detta indikerar antingen färre projekt, lägre priser eller en strategisk omriktning mot mindre volym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 137 940 SEK eller 34.8% kan indikera förlorade kunder eller marknadsandel
  • Resultatnedgång med 222 000 SEK eller 78.5% visar sårbarhet trots hög marginal
  • Mycket låg omsättning på 259 414 SEK för ett etablerat företag (registrerat 2022) väcker frågor om verksamhetens omfattning

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 94.0% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 23.4% visar att bolaget kan vara lönsamt även vid låg omsättning
  • Tillgångstillväxt på 10.0% till 318 057 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten
  • Positivt eget kapital på 290 931 SEK med tillväxt på 19.3% ger en stabil bas för framtida verksamhet

Trendanalys

Företaget visar en polariserad trendbild med starka balansräkningstrender (ökande eget kapital och tillgångar) men negativa resultat- och omsättningstrender. Den höga soliditeten och vinstmarginalen tyder på ett välskött företag som genomgår en period av volymminskning, möjligen genom strategisk omprioritering eller marknadsanpassning.