5 934 464 SEK
Omsättning
▼ 7,1%
1 864 188 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 43,1%
86,6%
Soliditet
Mycket God
30,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
540 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-28

Substansvärdering

Tillgångar:9 123 766 SEK
Skulder:-825 454 SEK
Substansvärde:6 352 915 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med minskad omsättning men kraftigt förbättrat resultat, vilket tyder på en framgångsrik effektivisering eller förändrad verksamhetsmodell. Den mycket höga soliditeten och vinstmarginalen pekar på ett extremt stabilt och lönsamt företag som klarar av konjunktursvängningar väl. Trots lägre intäkter har företaget lyckats öka både eget kapital och totala tillgångar, vilket indikerar god kassaflöde och kapitalförvaltning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver återvinning, förädling och handel med kullager, en verksamhet med starkt fokus på cirkulär ekonomi och resurseffektivitet. Denna verksamhetsmodell kan förklara den exceptionellt höga vinstmarginalen genom låga inköpskostnader för återvunnet material och efterfrågan på renoverade kullager.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade dramatiskt från 1 302 882 SEK till 1 864 188 SEK, en ökning på 43.1% eller 561 306 SEK trots lägre omsättning, vilket visar på förbättrad lönsamhet per såld krona.

Soliditet: Soliditeten på 86.6% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket skuldsatt och kan klara ekonomiska nedgångar utan problem. Detta är en ovanligt stark finansiell position.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 865 117 SEK till 6 352 915 SEK, en tillväxt på 8.3% eller 487 798 SEK, vilket huvudsakligen kan förklaras av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 495 753 SEK till 6 057 821 SEK, en nedgång på 7.1% eller 437 932 SEK. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller strategiska prisförändringar.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 437 932 SEK kan indikera konkurrensproblem eller minskad marknadsandel
  • Beroende av fortsatt hög vinstmarginal för att kompensera för lägre volym
  • Begränsad omsättningstillväxt kan begränsa långsiktig expansionspotential

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 30.8% ger goda förutsättningar för investeringar
  • Resultattillväxt på 43.1% visar på effektiviseringspotential även vid lägre omsättning
  • Mycket hög soliditet på 86.6% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion
  • Starkt ökad kapitalbas på 487 798 SEK ger finansiell styrka