89 505 000 SEK
Omsättning
▼ 20%
9 791 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,2%
72%
Soliditet
Mycket God
10,8%
Vinstmarginal
Hög
1 322 911 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-11

Substansvärdering

Tillgångar:30 861 742 SEK
Skulder:-8 654 551 SEK
Substansvärde:22 207 191 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har bolaget sålts till EIAB ACQ SB AB (559433-2875) som blir det nya moderbolaget med 100% ägande.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har sålts till EIAB ACQ SB AB (559433-2875) som blir det nya moderbolaget med 100% ägande.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig bild med starka finansiella nyckeltal men kraftiga nedgångar i verksamheten. Den höga soliditeten på 72% och positiva eget kapital-tillväxt på 9,2% indikerar ett finansiellt stabilt bolag, men den dramatiska omsättningsminskning på 20% och resultatnedgång på 56,2% pekar på allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Försäljningsnedgången har varit betydligt större än tillgångsminskningen, vilket kan tyda på effektiviseringar men också på att företaget möter svårigheter att behålla kunder eller konkurrenskraft.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom produktion av papperskassar samt trading av bärkassar och andra förpackningsvaror i papper och plast, med försäljning främst inom Norden. Med ett registreringsdatum 1989-11-01 är detta ett etablerat företag som har verkat i över 30 år, vilket gör de senaste nedgångarna särskilt anmärkningsvärda.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan från 22 334 000 SEK till 9 791 000 SEK, en minskning på 12 543 000 SEK eller 56,2%. Trots den kraftiga nedgången upprätthåller företaget fortfarande en positiv vinstnivå.

Soliditet: Soliditeten på 72,0% är exceptionellt hög och visar att företaget har mycket låg belåning och stark finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar att klara av konjunkturnedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 20 345 920 SEK till 22 207 191 SEK, en förbättring på 1 861 271 SEK eller 9,2%. Denna ökning kan delvis förklaras av årets vinst på 9 791 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 112 074 794 SEK till 90 374 619 SEK, en nedgång på 21 700 175 SEK eller 20,0%. Denna betydande försämring indikerar utmaningar i försäljning eller marknadsandel.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 20,0% från 112 miljoner till 90 miljoner SEK indikerar förlorade marknadsandelar eller minskad efterfrågan.
  • Resultatnedgång på 56,2% visar att lönsamheten försämras betydligt snabbare än omsättningen.
  • Tillgångsminskning på 27,1% kan tyda på nedskalning eller försäljning av tillgångar.

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 72% ger företaget finansiell styrka att investera eller genomgå omstrukturering.
  • Positivt resultat på 9,8 miljoner SEK trots nedgång visar att kärnverksamheten fortfarande är lönsam.
  • Ägarbyte kan medföra nya resurser och strategier för att vända negativa trender.

Trendanalys

Företaget uppvisar en tydlig negativ trend i operativa nyckeltal men starka finansiella fundament. Omsättning och resultat minskar kraftigt medan soliditeten förblir exceptionellt hög. Ägarbytet kan vara en vändpunkt för att adressera de operativa utmaningarna.