540 000 SEK
Omsättning
▼ 32,5%
128 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 74,7%
93%
Soliditet
Mycket God
23,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:1 875 192 SEK
Skulder:-128 819 SEK
Substansvärde:1 746 373 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig nedåtgående trend med kraftiga försämringar i både omsättning och resultat. Trots den höga soliditeten på 93% och en mycket hög vinstmarginal på 23.3% indikerar de negativa tillväxttalen på över 30% i omsättning och nästan 75% i resultat att företaget befinner sig i en betydande nedgångsperiod. Den starka kapitalbasen ger dock en viss motståndskraft mot de negativa trenderna.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver specialistkonsultverksamhet inom marketing compliance för läkemedelsbranschen, inklusive granskning av marknadsföringsmaterial, utbildning och övervakning av regelverkets efterlevnad. Verksamheten omfattar även bredare konsulttjänster som styrelseuppdrag och förvaltning av tillgångar. Denna nischade verksamhet är typiskt projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar i läkemedelsbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 506 000 SEK till 128 000 SEK, en minskning på 378 000 SEK eller 74.7%. Denna kraftiga resultatnedgång är mer markant än omsättningsminskningen, vilket tyder på oflexibla kostnader eller sämre lönsamhet i kvarvarande verksamhet.

Soliditet: Soliditeten på 93.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder. Denna starka balansräkning ger företaget god finansiell stabilitet trots de negativa rörelsemässiga trenderna.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 841 113 SEK till 1 746 373 SEK, en nedgång på 94 740 SEK. Denna minskning motsvarar nästan hela årets resultat (128 000 SEK), vilket indikerar att företaget troligen har betalat ut en del av vinsten till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 800 335 SEK till 548 155 SEK, en nedgång på 252 180 SEK eller 31.5%. Detta indikerar en betydande förlust av intäkter, troligen på grund av färre konsultuppdrag eller lägre faktureringsgrad.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 252 180 SEK indikerar risk för förlust av kunder eller marknadsandelar
  • Resultatnedgång med 378 000 SEK visar sårbarhet i verksamhetens lönsamhet
  • Nedgång i eget kapital med 94 740 SEK kan begränsa investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 93.0% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar
  • Mycket hög vinstmarginal på 23.3% visar att kvarvarande verksamhet fortfarande är mycket lönsam
  • Nischad expertis inom marketing compliance kan ge konkurrensfördelar vid marknadsåterhämtning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar tydliga negativa trender: omsättning (-32.5%), resultat (-74.7%), eget kapital (-5.2%) och tillgångar (-3.5%). Denna konsekventa nedåtgående trend över samtliga parametrar indikerar en strukturell försämring snarare än en tillfällig nedgång. Företagets höga soliditet och vinstmarginal ger dock en buffer mot ytterligare nedgångar.