2 572 000 SEK
Omsättning
▲ 5,5%
878 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 187,9%
67,8%
Soliditet
Mycket God
31,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 310 722 SEK
Skulder:-1 457 511 SEK
Substansvärde:2 627 735 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Den mycket höga vinstmarginalen på 31,3% kombinerat med en soliditetsnivå på 67,8% indikerar ett mycket hälsosamt företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Den dramatiska resultattillväxten på +187,9% tillsammans med en betydande tillgångstillväxt på +36,9% pekar på att företaget genomgått en framgångsrik expansionsfas eller effektiviserat sin verksamhet avsevärt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver lokaluthyrning, entreprenadverksamhet med maskiner inom gruv- och anläggningssektorn samt snöröjning och gräsklippning. Denna typ av verksamhet kräver betydande maskininvesteringar, vilket förklarar den höga tillgångsbasen, och är typiskt cykliskt kopplat till bygg- och anläggningssektorns konjunktur.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 305 000 SEK till 878 000 SEK, en ökning på 187,9% som indikerar kraftigt förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 67,8% är mycket stark och indikerar att företaget har en låg belåningsgrad och god finansiell stabilitet, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 457 198 SEK till 2 627 735 SEK, en tillväxt på 6,9% som främst drivits av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 539 169 SEK till 2 802 036 SEK, en tillväxt på 5,5% som visar en stabil tillväxt i verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Verksamheten är sannolikt konjunkturkänslig då den är kopplad till bygg- och anläggningssektorn
  • Den höga tillgångsbasen på 5 310 722 SEK medför kapitalbindning och avskrivningskostnader
  • Den exceptionellt höga vinsttillväxten på 187,9% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 31,3% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stark soliditet på 67,8% ger goda förutsättningar för att ta lån till ytterligare tillväxt
  • Tillgångstillväxten på 36,9% indikerar kapacitetsutökning som kan generera ytterligare intäkter

Trendanalys

Omsättningen visar en positiv trend med en kraftig återhämtning efter en nedgång 2022, från 1,8 till 2,6 miljoner SEK på tre år. Resultatet efter finansnetto har förbättrats dramatiskt, från ett lågt resultat på 81 000 SEK 2022 till en mycket stark vinst på 878 000 SEK 2024, vilket indikerar en betydande effektivisering eller förbättrad lönsamhet. Denna förbättring syns tydligt i vinstmarginalen som har mer än sjufaldigats sedan 2022. Eget kapital och tillgångar växer stadigt, vilket pekar på en företagsexpansion. Soliditeten har dock sjunkit markant till 67,8 %, vilket tyder på att tillgångarna och sannolikt skulderna har vuxit snabbare än det egna kapitalet, troligen för att finansiera denna expansion. Trenderna pekar på ett framgångsrikt företag i en stark tillväxtfas, men med en behovet av att bevaka den finansiering som ligger bakom den sänkta soliditeten.