1 396 000 SEK
Omsättning
▼ 42,2%
1 224 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 217,1%
67,8%
Soliditet
Mycket God
42,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 304 943 SEK
Skulder:-685 775 SEK
Substansvärde:1 350 168 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med exceptionellt hög lönsamhet men samtidigt en oroande omsättningsminskning. Den extremt höga vinstmarginalen på 42,1% kombinerat med en soliditet på 67,8% indikerar ett mycket stabilt företag med utmärkta marginaler. Den dramatiska resultatförbättringen med +217,1% och den starka tillväxten i eget kapital och tillgångar pekar på en framgångsrik omstrukturering eller effektiviseringsinsats, men den stora omsättningsminskningen på -42,2% väcker frågor om långsiktig hållbarhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom service och underhåll av personbilar och lätta lastbilar, en bransch som typiskt har måttliga till goda marginaler men är konjunkturkänslig. Den höga vinstmarginalen är ovanligt bra för denna bransch och kan tyda på specialiserade tjänster eller en unik marknadsposition.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 386 000 SEK till 1 224 000 SEK, en ökning med 838 000 SEK (+217,1%). Denna enorma förbättring trots lägre omsättning indikerar en radikal förbättring av lönsamheten genom kostnadsbesparingar, höjda priser eller en förändrad verksamhetsmodell.

Soliditet: Soliditeten på 67,8% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belånat företag med stor finansiell buffert. Detta ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar och goda förutsättningar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 879 671 SEK till 1 350 168 SEK, en ökning med 470 497 SEK (+53,5%). Denna starka tillväxt är direkt kopplad till det mycket goda årets resultat som tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 459 756 SEK till 2 907 616 SEK, en minskning på 448 140 SEK (-18,2%). Denna minskning är oroväckande och kan bero på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller en medveten strategi att prioritera lönsamhet framför volym.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningsminskningen på 448 140 SEK (-18,2%) är en stor risk och kan vara en indikator på att företaget tappar marknadsandelar eller att efterfrågan på dess tjänster minskar.
  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla på sikt, särskilt om den bygger på engångsfaktorer eller om konkurrenter anpassar sig.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 67,8% ger utmärkta förutsättningar att investera i tillväxt, exempelvis genom att utöka verksamheten, köpa upp konkurrenter eller göra kapitalkrävande investeringar utan att behöva extern finansiering.
  • Den mycket starka resultatutvecklingen med en ökning på 838 000 SEK visar på en mycket effektiv verksamhet med potential att generera avsevärt högre avkastning om omsättningsvolymen kan återhämta sig.