1 760 000 SEK
Omsättning
▼ 3,2%
108 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 73,3%
38%
Soliditet
God
6,2%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 144 144 SEK
Skulder:-672 665 SEK
Substansvärde:267 615 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning och ett kraftigt sjunkande resultat noteras en betydande förbättring av eget kapital och tillgångar. Den stabila vinstmarginalen på 6.2% indikerar att företaget fortfarande är lönsamt, även om lönsamheten har försämrats avsevärt. Soliditeten på 38.0% är acceptabel för en mindre entreprenadverksamhet. Företaget verkar genomgå en omställningsfas där det investerar i tillgångar och stärker balansräkningen, men med utmaningar i att upprätthålla omsättning och resultat.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadarbeten inom markanläggning, skogsskötsel, åkeriverksamhet samt förvaltning av fastigheter. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med behov av maskiner och fordon, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna jämfört med omsättningen. Verksamheten är cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och skogssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt med 296 000 SEK från 404 000 SEK till 108 000 SEK, en minskning på 73.3%. Denna kraftiga resultatnedgång trots en relativt liten omsättningsminskning tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 38.0% är relativt god och visar att företaget finansieras i tillräcklig grad med eget kapital. Detta ger en viss buffert mot oförutsedda händelser och underlättar för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 72 864 SEK från 194 751 SEK till 267 615 SEK, en tillväxt på 37.4%. Denna förbättring kan delvis förklaras av att årets resultat på 108 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade med 59 258 SEK från 1 818 982 SEK till 1 759 724 SEK, en nedgång på 3.2%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller färre projekt under året.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 73.3% från 404 000 SEK till 108 000 SEK trots relativt stabil omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Minskad omsättning på 3.2% kan tyda på konkurrensproblem eller svagare marknadsförhållanden
  • Den höga tillgångstillväxten på 12.3% till 1 144 144 SEK kan medföra ökade räntekostnader om den finansierats med lån

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 37.4% till 267 615 SEK, vilket stärker företagets finansiella stabilitet och kreditvärdighet
  • Tillgångstillväxt på 12.3% till 1 144 144 SEK kan indikera investeringar i maskiner och utrustning som kan ge konkurrensfördelar
  • Företaget behåller en stabil vinstmarginal på 6.2% trots utmanande förhållanden