6 189 000 SEK
Omsättning
▼ 13,2%
1 115 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 31,9%
69,9%
Soliditet
Mycket God
17,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 511 659 SEK
Skulder:-1 356 015 SEK
Substansvärde:3 155 644 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga motsättningar mellan lönsamhet och balansräkning. Trots en betydande nedgång i både omsättning (-13,2%) och resultat (-31,9%) har företaget genomfört en kraftig kapitalförstärkning som stärkt balansräkningen avsevärt. Den höga soliditeten på 69,9% och den fortfarande starka vinstmarginalen på 17,9% indikerar ett grundmurat företag som klarar av en konjunkturnedgång, men som troligtvis har förlorat kunder eller genomgått en omsättningsminskning av strategiska skäl.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tandvårdsverksamhet med säte i Värnamo. Det är ett etablerat företag som har varit registrerat sedan 2016. Verksamheten är kapitalintensiv och kräver investeringar i utrustning och lokaler, vilket speglas i tillgångarnas storlek. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialistverksamheter inom vården.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 636 000 SEK till 1 115 000 SEK, en minskning med 521 000 SEK. Trots den kraftiga nedgången kvarstår ett ansenligt resultat, vilket visar att verksamheten fortfarande är mycket lönsam.

Soliditet: Soliditeten på 69,9% är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget är mycket självförsörjande på kapital och har låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 900 059 SEK från 2 255 585 SEK till 3 155 644 SEK, en tillväxt på 39,9%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till att årets vinst på 1 115 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 430 403 SEK till 6 247 441 SEK, en nedgång med 1 182 962 SEK eller 13,2%. Detta kan tyda på färre patientbesök, förlorade avtal eller en medveten strategi att prioritera lönsamhet framför volym.

Huvudrisker

  • Den starka nedgången i omsättning på 13,2% är en varningssignal om att företaget förlorar marknadsandelar eller att efterfrågan på dess tjänster minskar.
  • Resultatet föll med 31,9%, vilket är en snabbare nedgång än omsättningen och kan indikera stigande kostnader eller sämre prispress.

Möjligheter

  • Den extremt höga soliditeten på 69,9% ger ett utmärkt skydd mot kriser och ger företaget goda förutsättningar att investera i ny utrustning eller expansion utan att behöva extern finansiering.
  • Trots nedgången kvarstår en mycket god vinstmarginal på 17,9%, vilket visar på en effektiv verksamhet med god prissättning.
  • Kraftiga investeringar har gjorts, vilket syns i att tillgångarna ökade med 47,6% till 4 511 659 SEK. Detta kan ligga till grund för framtida tillväxt.