10 624 000 SEK
Omsättning
▲ 31,7%
2 575 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 129,3%
62,2%
Soliditet
Mycket God
24,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2022-06-28

Substansvärdering

Tillgångar:3 615 136 SEK
Skulder:-1 326 606 SEK
Substansvärde:2 092 517 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 129,3% kombinerat med en mycket hög vinstmarginal på 24,2% indikerar en effektiv verksamhet som lyckats öka både omsättning och lönsamhet markant. Soliditeten på 62,2% är robust och företaget befinner sig i en stark expansionfas med god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver tandläkarpraktik i Västerås och är registrerat sedan 2014, vilket innebär att det är ett etablerat företag inom vårdsektorn. Den typiska verksamheten innebär stabila intäktsflöden från patienter, vilket förklarar den höga vinstmarginalen när verksamheten sköts effektivt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 1 123 000 SEK till 2 575 000 SEK, en ökning på 129,3% som indikerar förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 62,2% är mycket stark och visar att företaget har låg belåning och kan klara oförutsedda motgångar utan problem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 954 002 SEK till 2 092 517 SEK, en tillväxt på 7,1% som främst drivs av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 147 391 SEK till 10 624 767 SEK, en tillväxt på 31,7% som visar stark marknadsposition och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten i resultat (+129,3%) kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets fortsatta tillväxt kan kräva ytterligare investeringar i tillgångar som kan påverka soliditeten

Möjligheter

  • Den starka vinstmarginalen på 24,2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Omsättningstillväxten på 31,7% visar att företaget tar marknadsandelar och har god utvecklingspotential
  • Den höga soliditeten ger möjlighet till strategiska investeringar utan extern finansiering

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+31,7%), resultat (+129,3%), eget kapital (+7,1%) och tillgångar (+9,2%). Detta indikerar en allmänt mycket positiv utveckling där företaget samtidigt ökar sin verksamhetsstorlek och förbättrar sin lönsamhet.