7 384 000 SEK
Omsättning
▲ 3,1%
1 334 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 54%
65,8%
Soliditet
Mycket God
18,1%
Vinstmarginal
Hög
1 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-09-19

Substansvärdering

Tillgångar:3 746 461 SEK
Skulder:-1 243 010 SEK
Substansvärde:2 323 451 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark och balanserad finansiell utveckling med betydande förbättringar på de flesta områden. Den mest imponerande förändringen är den kraftiga resultattillväxten på 54 %, vilket indikerar en effektivisering av verksamheten eller förbättrade marginaler. Tillväxten i eget kapital och tillgångar visar på en sund expansion och en förmåga att generera och återinvestera vinst. Den höga soliditeten placerar företaget i en mycket stabil finansiell position, vilket ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Företagsbeskrivning

Företaget, som är registrerat sedan 1999, är ett etablerat tillverkningsföretag baserat i Jönköping som specialiserat sig på ackumulatortankar och övriga plåtkonstruktioner. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver investeringar i maskiner och lager, vilket gör den höga soliditeten och tillgångstillväxten särskilt betydelsefulla indikatorer på en välskött verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 866 000 SEK till 1 334 000 SEK, en ökning med 468 000 SEK eller 54.0 %. Denna förbättring är betydligt högre än omsättningstillväxten, vilket tyder på förbättrad lönsamhet genom antingen högre priser, lägre kostnader eller en förändrad produktmix.

Soliditet: En soliditet på 65.8 % är exceptionellt stark och långt över branschgenomsnittet för tillverkningsföretag. Det innebär att företaget i hög grad finansieras med egna medel, vilket minskar beroendet av lån och ger en mycket god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 071 432 SEK till 2 323 451 SEK, en tillväxt på 252 019 SEK eller 12.2 %. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat, vilket stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 7 166 061 SEK till 7 384 971 SEK, en måttlig tillväxt på 3.1 %. Detta visar på en stabil kundbas och en långsam men säker expansion av försäljningen.

Huvudrisker

  • Den måttliga omsättningstillväxten på 3.1 % kan tyda på begränsad marknadsexpansion eller ett moget och konkurrensutsatt segment.
  • En fortsatt sådan hög resultattillväxt kan vara svår att upprätthålla på lång sikt utan en motsvarande ökning av omsättningsvolymen.

Möjligheter

  • Den kraftiga ökningen av resultatet med 468 000 SEK skapar utrymme för framtida investeringar, utdelning eller att bygga en större buffert.
  • Den höga soliditeten på 65.8 % ger utmärkta förutsättningar att ta lån till förmånliga villkor för att finansiera snabbare tillväxt eller större investeringsprojekt.
  • Tillgångstillväxten på 20.3 % till ett värde av 3 746 461 SEK visar att företaget aktivt investerar i sin verksamhet för framtida kapacitet.

Trendanalys

Alla identifierade trender pekar på förbättring: omsättning (+3.1%), resultat (+54.0%), eget kapital (+12.2%) och tillgångar (+20.3%). Detta skapar en entydig bild av ett företag i en stark uppåtgående fas med förbättrad lönsamhet och en stabiliserad finansiell struktur.