1 153 000 SEK
Omsättning
▼ 37,3%
121 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 57,4%
59,4%
Soliditet
Mycket God
10,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 145 691 SEK
Skulder:-465 063 SEK
Substansvärde:680 628 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång i samtliga nyckeltal under 2023, vilket indikerar en svår period. Trots den kraftiga minskningen i omsättning och resultat behåller företaget en relativt hög soliditet och vinstmarginal, vilket tyder på en kostnadseffektiv verksamhet som fortfarande är lönsam. Situationen pekar mot ett etablerat konsultföretag som genomgår en markant tillbakagång, möjligen på grund av minskad efterfrågan eller förlorade kunduppdrag.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom hantering av tillstånd och TA-planer, vilket typiskt innebär rådgivning till andra företag i frågor om tillståndsansökningar och detaljplanering. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar i bygg- och fastighetssektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 284 000 SEK till 121 000 SEK, en minskning på 163 000 SEK eller 57,4%. Trots den stora nedgången är företaget fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 10,5%.

Soliditet: Soliditeten på 59,4% är fortfarande hög och indikerar ett företag med god finansieringsstabilitet och låg belåning, vilket ger en viss motståndskraft trots den negativa utvecklingen.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 985 436 SEK till 680 628 SEK, en reduktion på 304 808 SEK. Denna minskning beror främst på det sämre resultatet under året.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 839 939 SEK till 1 153 274 SEK, en nedgång på 686 665 SEK eller 37,3%. Detta indikerar en betydande försämring i företagets försäljning eller projektvolym.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 37,3% visar på förlorade kunder eller minskad efterfrågan på tjänsterna
  • Resultatnedgång med 57,4% påvisar sårbarhet i företagets lönsamhet vid försämrade försäljningsvillkor
  • Minskning av eget kapital med 304 808 SEK begränsar företagets finansiella handlingsutrymme

Möjligheter

  • Hög vinstmarginal på 10,5% visar att verksamheten fortfarande är lönsam och kostnadseffektiv
  • Soliditet på 59,4% ger ett starkt kapitalunderlag för att hantera svårare perioder
  • Befintlig verksamhetsmodell med TA-planer och tillståndshantering kan återupptas snabbt vid förbättrad marknad