268 375 SEK
Omsättning
▲ 68,9%
82 727 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 198,5%
39,2%
Soliditet
God
16,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:728 369 SEK
Skulder:-442 783 SEK
Substansvärde:285 586 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på +198,5% indikerar en effektivisering av verksamheten och god kostnadskontroll. Den höga vinstmarginalen på 16,1% tillsammans med en soliditetsnivå på 39,2% pekar på ett ekonomiskt stabilt företag med god lönsamhet. Tillväxten i både omsättning och tillgångar visar att företaget expanderar sin verksamhet framgångsrikt.

Företagsbeskrivning

Företaget är en ciderproducent baserad i Malmö som registrerades 2019 och bedriver tillverkning och försäljning av cider. Som en relativt ny aktör på marknaden har företaget etablerat sig med en tydlig tillväxttrajektoria.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 27 717 SEK till 82 727 SEK, en ökning på 198,5% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 39,2% är god och indikerar ett företag med stabil kapitalstruktur och låg belåningsgrad, vilket ger god finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 202 859 SEK till 285 586 SEK, en tillväxt på 40,8% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 455 062 SEK till 512 175 SEK, en tillväxt på 12,5% som visar en stabil försäljningsutveckling i en relativt mogen fas efter startåren.

Huvudrisker

  • Företagets absoluta storlek med en omsättning på 512 175 SEK gör det sårbart för konjunktursvängningar och marknadsförändringar
  • Som specialiserad ciderproducent är företaget exponerat mot förändringar i konsumentpreferenser och konkurrens från större dryckestillverkare

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 198,5% visar på en skalbar affärsmodell med potential för fortsatt expansion
  • Den höga vinstmarginalen på 16,1% ger goda förutsättningar för att finansiera framtida tillväxt invärtes
  • Tillgångstillväxten på 35,2% till 728 369 SEK indikerar investeringar i kapacitet som kan ge ytterligare tillväxtmöjligheter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+68,9%), resultattillväxt (+198,5%), eget kapital tillväxt (+40,8%) och tillgångstillväxt (+35,2%). Denna konsekventa förbättring över samtliga områden pekar på ett företag i en stark expansionsfas med god operativ styrning.