5 218 322 SEK
Omsättning
▼ 6,8%
918 061 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 5,8%
48,6%
Soliditet
Mycket God
17,6%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 011 463 SEK
Skulder:-2 310 188 SEK
Substansvärde:1 419 721 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundtal men negativa rörelsetrender. Den höga vinstmarginalen på 17,6% och soliditeten på 48,6% indikerar ett lönsamt företag med god kapitalstruktur. Trots minskad omsättning och resultat har företaget stärkt sin balansräkning avsevärt genom en kraftig ökning av eget kapital med 33,2% och tillgångar med 12,8%. Detta tyder på att företaget kan ha genomfört kapitaltillskott eller omvärderingar som kompenserar för den operativa nedgången.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver smidesverksamhet i Broddetorp, vilket typiskt innebär tillverkning och bearbetning av metallkomponenter. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv med behov av specialutrustning, vilket förklarar de relativt höga tillgångarna på över 5 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 974 072 SEK till 918 061 SEK, en minskning med 56 011 SEK eller -5,8%. Trots lägre omsättning lyckades företaget behålla en mycket god lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 48,6% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger låg finansieringsrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 066 115 SEK till 1 419 721 SEK, en ökning med 353 606 SEK eller 33,2%. Denna ökning överstiger årsresultatet, vilket tyder på kapitaltillskott eller omvärderingar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 5 600 940 SEK till 5 218 322 SEK, en nedgång med 382 618 SEK eller -6,8%. Detta indikerar en svagare efterfrågan eller förlorade kundorder.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på -6,8% kan indikera konkurrensproblem eller svagare marknadsförhållanden
  • Resultatet sjönk med -5,8% trots att omsättningsminskningen var större, vilket kan tyda på tryckta priser eller högre kostnader
  • Den kraftiga ökningen av eget kapital utan motsvarande resultatgenerering kan bero på engångshändelser som inte är hållbara

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 17,6% visar att företaget har en lönsam affärsmodell även i utmanande tider
  • Soliditeten på 48,6% ger god finansiell styrka och möjligheter till investeringar utan extern finansiering
  • Tillgångstillväxt på 12,8% till 5 011 463 SEK indikerar kapacitetsutökning som kan bära framtida tillväxt