968 000 SEK
Omsättning
▼ 3,6%
246 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 46,5%
65%
Soliditet
Mycket God
25,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-29

Substansvärdering

Tillgångar:1 213 863 SEK
Skulder:-353 167 SEK
Substansvärde:525 696 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig negativ trend med minskning inom samtliga nyckeltal. Trots en mycket hög vinstmarginal på 25.4% har både omsättning, resultat och eget kapital minskat markant jämfört med föregående år. Den kraftiga resultatminskningen på 46.5% är särskilt anmärkningsvärd och indikerar att företaget, trots sin etablerade position sedan 2016, befinner sig i en nedåtgående fas. Den höga soliditeten på 65.0% ger dock en viss finansiell stabilitet i denna svårare period.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat med styrelsens säte i Arvika och har varit verksamt sedan 2016. Baserat på den höga vinstmarginalen och relativt låga omsättning jämfört med tillgångar, verkar det röra sig om ett företag med låga rörliga kostnader och potentiellt konsult- eller specialistinriktad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 460 000 SEK till 246 000 SEK, en minskning på 214 000 SEK eller -46.5%. Denna kraftiga resultatnedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 65.0% är mycket stark och visar att företaget är väl kapitaliserat med låg belåningsgrad. Detta ger en god buffert mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 563 869 SEK till 525 696 SEK, en nedgång på 38 173 SEK eller -6.8%. Minskningen kan förklaras av det sämre resultatet och eventuella utdelningar till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 003 934 SEK till 968 369 SEK, en nedgång på 35 565 SEK eller -3.6%. Detta visar på minskad försäljning eller omsättning jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 214 000 SEK (-46.5%) som överstiger omsättningsminskningen
  • Minskande eget kapital på 38 173 SEK vilket begränsar investeringsmöjligheter
  • Nedåtgående trend i samtliga nyckeltal som kan indikera strukturella problem
  • Omsättningsminskning på 35 565 SEK trots etablerad verksamhet sedan 2016

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 25.4% visar att verksamheten kan vara mycket lönsam vid högre omsättning
  • Stark soliditet på 65.0% ger god finansiell stabilitet och möjlighet till investeringar
  • Etablerat företag sedan 2016 med bevisad förmåga att generera vinst
  • Relativt låga tillgångar på 1 213 863 SEK indikerar potentiellt lätta att skala upp verksamheten

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRSÄMRING: omsättning (-3.6%), resultat (-46.5%), eget kapital (-6.8%) och tillgångar (-3.6%). Den kraftiga resultatnedgången är särskilt alarmerande och överstiger omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre lönsamhet. Trots detta behåller företaget en mycket stark finansiell struktur med hög soliditet.