11 476 474 SEK
Omsättning
▲ 38,3%
453 100 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 59,7%
31,6%
Soliditet
God
3,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 883 681 SEK
Skulder:-2 599 491 SEK
Substansvärde:1 006 303 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt fallande lönsamhet. Den snabba expansionen har medfört en betydande ökning av både omsättning och tillgångar, men resultatet har mer än halverats trots högre intäkter. Detta tyder på att kostnaderna har ökat snabbare än intäkterna, vilket är en typisk utmaning för snabbväxande restaurangverksamheter. Soliditeten på 31,6% är acceptabel men inte stark, och den låga vinstmarginalen på 3,9% indikerar ett pressat lönsamhetsläge.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver restaurang- och caféverksamhet med säte i Örnsköldsvik. Verksamheten startade 2018, vilket innebär att det är ett relativt ungt men etablerat företag inom restaurangbranschen där lönsamhet ofta är låg och konkurrensen hård.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 124 496 SEK till 453 100 SEK, en minskning med 59,7% som indikerar att kostnaderna har växt betydligt snabbare än intäkterna under perioden.

Soliditet: Soliditeten på 31,6% är inom acceptabla nivåer för branschen men inte exceptionellt stark, vilket innebär att företaget har en balanserad kapitalstruktur med utrymme för förbättring.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 704 657 SEK till 1 006 303 SEK, en tillväxt på 42,8% som främst drivs av årets resultat och visar på en stärkt kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 8 301 536 SEK till 11 672 763 SEK, en stark tillväxt på 38,2% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Kraftigt fallande lönsamhet trots stark omsättningstillväxt på 59,7% resultatminskning
  • Låg vinstmarginal på endast 3,9% som gör företaget sårbart för kostnadsökningar och konkurrens
  • Expansionen verkar ha skett till priset av lönsamhet, vilket kan indikera prispress eller okontrollerade kostnader

Möjligheter

  • Mycket stark omsättningstillväxt på 38,2% visar på framgångsrik marknadspenetration
  • Eget kapital ökade med 42,8% till 1 006 303 SEK, vilket ger bättre finansieringsmöjligheter
  • Tillgångarna växte med 42,4% till 3 883 681 SEK, vilket indikerar investeringar i verksamheten med potential för framtida avkastning