799 000 SEK
Omsättning
● 0%
107 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 204,9%
85,6%
Soliditet
Mycket God
13,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:4 185 999 SEK
Skulder:-597 667 SEK
Substansvärde:3 566 824 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en dramatisk förbättring med en extrem omsättningstillväxt från 17 882 SEK till 798 659 SEK, vilket indikerar en genomgripande förändring i verksamheten. Den höga soliditeten på 85.6% kombinerat med en stark vinstmarginal på 13.4% pekar på ett mycket stabilt och lönsamt företag efter en tidigare period med förlust. Tillgångarna har ökat betydligt med 17.9%, vilket visar på investeringar och expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver odling, bearbetning och marknadsföring av jordbruksprodukter, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som kräver betydande tillgångar och långsiktiga investeringar. Den höga soliditeten är typisk för jordbruksföretag med stora egna tillgångar som mark och maskiner.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats radikalt från en förlust på -102 000 SEK till en vinst på 107 000 SEK. Denna förbättring med 209 000 SEK är direkt kopplad till den enorma omsättningsökningen och visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 85.6% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansierat med eget kapital. Detta ger ett stort skydd mot ekonomiska nedgångar och goda möjligheter till framtida lån om så behövs.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 3 481 304 SEK till 3 566 824 SEK, en ökning med 85 520 SEK. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 107 000 SEK, vilket indikerar att en del av vinsten har använts för andra ändamål eller att det skett utdelning.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat extremt från 17 882 SEK till 798 659 SEK, en ökning med över 4 000%. Detta indikerar antingen en helt ny verksamhetsinriktning, ett stort nytt avtal, eller att föregående år representerade en mycket begränsad verksamhet.

Huvudrisker

  • Den extrema omsättningstillväxten från 17 882 SEK till 798 659 SEK kan vara svår att upprätthålla och kan bero på enstaka stora projekt eller kunder
  • Brist på historisk data gör det svårt att bedöma om denna lönsamhetsnivå är hållbar på sikt

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 85.6% ger utmärkta förutsättningar för att finansiera framtida expansion och investeringar
  • Vinstmarginalen på 13.4% visar på en mycket effektiv verksamhet med god prissättning och kostnadskontroll
  • Tillgångstillväxten på 17.9% indikerar att företaget investerar i framtiden och bygger kapacitet