842 115 SEK
Omsättning
▲ 2 072,3%
-115 316 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 126,8%
1,6%
Soliditet
Mycket Låg
−13,7%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:812 652 SEK
Skulder:-799 467 SEK
Substansvärde:13 185 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt stark omsättningstillväxt på över 2000% men samtidigt en försämrad lönsamhet med ökande förluster. Den dramatiska tillväxten i omsättning från 38 800 SEK till 842 221 SEK tyder på att företaget har lyckats etablera sig på marknaden, men den negativa vinstmarginalen på -13,7% och det minskade eget kapital från 117 601 SEK till 13 185 SEK indikerar att denna tillväxt inte är lönsam. Företaget befinner sig i en kritisk fas där det måste omvandla sin tillväxt till lönsamhet för att överleva på lång sikt.

Företagsbeskrivning

Bolaget är verksamt inom tillverkning och försäljning av skyddskläder, en bransch som kan vara kapitalintensiv med investeringar i material, produktion och lagring. Startår 2020 innebär att företaget fortfarande är relativt ungt och befinner sig i en expansionsfas, vilket förklarar de stora satsningarna och tillgångstillväxten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades från -50 844 SEK till -115 316 SEK, en ökning av förlusten med 126,8%, vilket indikerar att kostnaderna växte snabbare än intäkterna trots den starka omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på endast 1,6% är extremt låg och visar att företaget i stort sett är helt skuldfinansierat, vilket medför hög finansiell risk och sårbarhet för räntehöjningar eller försämrad likviditet.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 117 601 SEK till 13 185 SEK, en minskning på 88,8%, vilket främst beror på de ackumulerade förlusterna under året som äter upp kapitalbasen.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 38 800 SEK till 842 221 SEK, en tillväxt på 2 072%, vilket visar en exceptionell försäljningsframgång och marknadsgenomslag.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 1,6% skapar hög finansiell sårbarhet och begränsar möjligheten till ytterligare lån
  • Förlusten på 115 316 SEK äter upp det egna kapitalet och hotar företagets existens om trenden fortsätter
  • Tillgångarna har ökat till 812 652 SEK vilket kan tyda på stora investeringar som ännu inte ger avkastning

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på 2 072% visar stark marknadsacceptans och goda försäljningsframgångar
  • Om företaget kan omvandla den höga omsättningen till lönsamhet finns en stark tillväxtbas att bygga vidare på
  • Verksamheten inom skyddskläder kan ha goda framtidsutsikter med ökade säkerhetskrav i samhället