636 969 SEK
Omsättning
▼ 33,3%
14 376 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 326,9%
59,1%
Soliditet
Mycket God
2,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:173 828 SEK
Skulder:-71 014 SEK
Substansvärde:102 814 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en kraftig nedgång i omsättning har bolaget lyckats vända ett förlustår till vinst och stärkt både eget kapital och totala tillgångar. Den höga soliditeten på 59.1% indikerar ett finansiellt stabilt bolag med låg belåning, vilket är positivt i en bransch med konjunkturkänslig verksamhet. Företaget verkar ha genomgått en omstrukturering eller fokuserat på mer lönsamma uppdrag.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom bygg och anläggning, försäljning av byggmaterial samt uthyrning av arbetskraft till byggbranschen. Denna typ av verksamhet är typiskt konjunkturkänslig och priskänslig, med variationer i omsättning baserat på byggkonjunkturen och antalet pågående projekt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från en förlust på -6 335 SEK till en vinst på 14 376 SEK, en förbättring med 326.9%. Detta visar på förbättrad lönsamhet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 59.1% är mycket god och indikerar ett företag med låg belåning och god finansiell stabilitet. Detta ger goda förutsättningar att klara av konjunktursvängningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 91 336 SEK till 102 814 SEK, en tillväxt på 12.6%. Ökningen beror främst på årets vinst som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 956 711 SEK till 644 218 SEK, en nedgång med 33.3%. Detta kan tyda på färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 33.3% från 956 711 SEK till 644 218 SEK kan indikera förlorade kunder eller svag efterfrågan
  • Låg vinstmarginal på 2.2% gör företaget sårbart för prispress och kostnadsökningar
  • Byggbranschens konjunkturkänslighet utgör en pågående risk för framtida omsättning

Möjligheter

  • Stark förbättring av resultatet med 326.9% till 14 376 SEK visar på effektiviseringspotential
  • God soliditet på 59.1% ger utrymme för investeringar och expansion
  • Tillgångstillväxt på 23.0% till 173 828 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad för framtida tillväxt