891 000 SEK
Omsättning
▲ 303,2%
285 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 427,6%
14,8%
Soliditet
Stabil
32%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 976 629 SEK
Skulder:-1 684 733 SEK
Substansvärde:291 896 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året flyttat verksamheten till Melleruds kommun och köpt industrilokaler för sin verksamheten där.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har flyttat verksamheten till Melleruds kommun.
  • Bolaget har köpt industrilokaler för sin verksamhet i Mellerud.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring med dramatiska tillväxtsiffror inom alla nyckelområden. Omsättningen har mer än fyrdubblats, resultatet har vänt från förlust till hög vinst, och eget kapital har ökat kraftigt. Den låga soliditeten indikerar dock en betydande skuldsättning som utgör en riskfaktor trots den imponerande korttidsutvecklingen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reparation av motorfordon och motorer samt handel med fastigheter och värdepapper. Den dubbla verksamhetsprofilen kan förklara både den höga vinstmarginalen (möjligen från värdepappershandel) och den betydande tillgångstillväxten (möjligen från fastighetsinvesteringar).

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades radikalt från en förlust på -87 000 SEK till en vinst på 285 000 SEK, en positiv förändring på 372 000 SEK. Vinstmarginalen på 32.0% är exceptionellt hög.

Soliditet: Soliditeten på 14.8% är låg och indikerar en hög belåningsgrad. Trots den starka vinsttillväxten är företaget starkt beroende av skuldfinansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 47 729 SEK till 291 896 SEK, en tillväxt på 244 167 SEK eller 511.6%. Denna kraftiga ökning beror främst på årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 226 090 SEK till 891 353 SEK, en ökning med 665 263 SEK eller 303.2%. Detta visar en mycket stark försäljningstillväxt.

Huvudrisker

  • Den mycket låga soliditeten på 14.8% skapar sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar.
  • Den extrema tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt.
  • Stor del av tillgångarna (1 976 629 SEK) är finansierade med skulder, vilket medför höga finansiella kostnader.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 32.0% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning.
  • Köpet av egna industrilokaler kan minska framtida lokalkostnader och skapa värdeökning.
  • Den starka omsättningstillväxten på 303.2% visar på god marknadsacceptans och konkurrenskraft.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar stark förbättring: omsättningstillväxt (+303.2%), resultattillväxt (+427.6%), eget kapital tillväxt (+511.6%) och tillgångstillväxt (+27.2%). Denna konsistent positiva utveckling across all nyckeltal är mycket positiv men samtidigt ovanligt dramatisk för ett etablerat företag (registrerat 2015).