276 714 SEK
Omsättning
▲ 27,3%
162 169 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 34,1%
92,7%
Soliditet
Mycket God
58,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:448 561 SEK
Skulder:-35 473 SEK
Substansvärde:413 088 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med genomgående förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 58,6% och soliditeten på 92,7% indikerar en mycket effektiv verksamhet med minimal skuldsättning. Den kraftiga tillväxten i både omsättning och resultat, kombinerat med en nästan fördubbling av eget kapital, pekar på ett företag i en stark expansionsfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver redovisningsverksamhet i Hudiksvall, vilket är en tjänstebaserad verksamhet med typiskt låga tillgångar och höga lönsamhetsmarginaler. Siffrorna reflekterar en välskött konsultverksamhet där personalens kompetens är den främsta tillgången.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 120 932 SEK till 162 169 SEK, en ökning med 34,1%, vilket indikerar att företaget inte bara ökar omsättningen utan också förbättrar sin lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 92,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är nästan helt skuldfritt, vilket ger mycket låg finansiell risk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 223 324 SEK till 413 088 SEK, en tillväxt på 85,0%, vilket främst drivs av att årets starka resultat har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 217 448 SEK till 276 714 SEK, en tillväxt på 27,3%, vilket visar på ökad verksamhetsvolym och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är starkt kopplad till ägarens kompetens och arbetsinsats, vilket skår en koncentrerad personberoenderisk.
  • Den låga omsättningsnivån på 276 714 SEK gör företaget sårbart för förlust av enskilda kunder.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 58,6% ger utrymme för investeringar i tillväxt eller prissänkningar för att konkurrera.
  • Den starka kapitaltillväxten på 85,0% skapar en finansiell buffert för att utnyttja nya affärsmöjligheter.
  • Trenden med ökad efterfrågan på extern redovisningstjänster ger goda marknadsförutsättningar för fortsatt tillväxt.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar tydlig förbättring: omsättning (+27,3%), resultat (+34,1%), eget kapital (+85,0%) och tillgångar (+65,3%). Den samlade bilden är ett företag i stark, accelererande tillväxt med förbättrad lönsamhet och finansiell styrka.