250 000 SEK
Omsättning
▲ 31,6%
198 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 32%
59,4%
Soliditet
Mycket God
79,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-15

Substansvärdering

Tillgångar:335 270 SEK
Skulder:-136 287 SEK
Substansvärde:198 983 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter på alla nyckeltal. Den extremt höga vinstmarginalen på 79,3% kombinerat med en solid soliditet på 59,4% indikerar ett mycket lönsamt företag med god finansiell stabilitet. Alla nyckeltal visar förbättringar med tillväxt över 30%, vilket pekar på ett företag i en stark expansionsfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom styckning av diverse djurslag samt arrangerar frilufts- och utomhusevent och erbjuder bilservice tjänster. Den breda verksamhetsprofilen med fokus på praktiska tjänster tyder på en diversifierad affärsmodell som verkar fungera mycket bra.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 150 000 SEK till 198 000 SEK, en ökning på 32,0% som visar att företaget lyckas skala verksamheten samtidigt som lönsamheten bibehålls på exceptionellt hög nivå.

Soliditet: Soliditeten på 59,4% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med låg belåningsgrad, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 142 661 SEK till 198 983 SEK, en tillväxt på 39,5% som främst drivs av det starka resultatet och ökade tillgångar i verksamheten.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 190 120 SEK till 249 650 SEK, en tillväxt på 31,6% som visar stark marknadsacceptans och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen på 79,3% kan vara svår att upprätthålla långsamt om konkurrensen ökar eller kostnader stiger
  • Företagets relativt låga omsättning på 249 650 SEK trots hög lönsamhet indikerar en begränsad marknadsstorlek som kan begränsa tillväxtpotentialen
  • Den breda verksamhetsprofilen med tre olika verksamhetsområden kan leda till fokusförlust och spridda resurser

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen ger utrymme för investeringar i tillväxt och expansion till nya marknader
  • Stark tillgångstillväxt på 48,0% visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt
  • Den goda soliditeten på 59,4% ger möjlighet till framtida finansiering och investeringar utan att äventyra företagets finansiella stabilitet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med tillväxt över 30%, vilket indikerar ett företag i accelererande tillväxtfas. Omsättningstillväxten på +31,6%, resultattillväxten på +32,0%, eget kapital tillväxt på +39,5% och tillgångstillväxt på +48,0% pekar alla i samma riktning - ett mycket starkt och hälsosamt företag i expansion.