684 012 SEK
Omsättning
▲ 7,8%
396 220 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 195,1%
94,8%
Soliditet
Mycket God
55,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 111 487 SEK
Skulder:-88 776 SEK
Substansvärde:1 922 711 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med en mycket stark lönsamhetsförbättring men samtidigt en minskande omsättning och tillgångsbas. Resultatet har mer än fördubblats trots lägre omsättning, vilket tyder på kraftiga effektiviseringsåtgärder eller en förändrad verksamhetsinriktning. Den extremt höga soliditeten på 94.8% ger företaget en exceptionell finansiell styrka, men den minskande omsättningen och tillgångarna väcker frågor om långsiktig tillväxtpotential.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom markarbeten, gräv- och schaktarbeten, en bransch som är konjunkturkänslig och ofta kräver betydande investeringar i maskiner och utrustning. Det etablerade registreringsåret 1989 indikerar ett moget företag med lång erfarenhet i sektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 134 253 SEK till 396 220 SEK, en ökning med 261 967 SEK eller +195.1%. Denna extremt höga vinsttillväxt trots lägre omsättning pekar på en betydande förbättring av lönsamheten per krona omsatt.

Soliditet: En soliditet på 94.8% är exceptionellt hög och innebär att nästan alla tillgångar är finansierade med eget kapital. Detta ger företaget en mycket låg finansieringsrisk och stor motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 671 874 SEK till 1 922 711 SEK, en tillväxt på 250 837 SEK eller +15.0%. Denna ökning kan helt förklaras av årets starka resultat, vilket är en mycket positiv indikator.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 817 323 SEK till 715 054 SEK, en nedgång på 102 269 SEK eller -12.5%. Detta är en oroväckande trend som indikerar färre projekt eller lägre volym.

Huvudrisker

  • Den minskande omsättningen på 715 054 SEK från 817 323 SEK är en varningssignal för framtida verksamhetsvolym.
  • Tillgångarna har minskat från 2 387 508 SEK till 2 111 487 SEK, vilket kan tyda på avyttringar eller nedslitning av maskinpark utan motsvarande investeringar, potentiellt begränsande för framtida kapacitet.

Möjligheter

  • Den extremt höga vinstmarginalen på 55.4% visar en mycket effektiv och lönsam verksamhetsmodell.
  • Det starka resultatet på 396 220 SEK ger utrymme för framtida investeringar, utdelning eller att ta marknadsandelar från mindre solventa konkurrenter.
  • Den exceptionella soliditeten på 94.8% ger ett robust skydd mot konjunktursvängningar och möjliggör lättare tillgång till finansiering om så önskas.