2 187 094 SEK
Omsättning
▲ 53,2%
823 506 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 340,6%
71,5%
Soliditet
Mycket God
37,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
400 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-01

Substansvärdering

Tillgångar:1 400 596 SEK
Skulder:-304 920 SEK
Substansvärde:638 677 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i alla nyckeltal. Den dramatiska resultatförbättringen från 186 894 SEK till 823 506 SEK indikerar en betydande effektivisering eller en starkt ökad efterfrågan på företagets tjänster. Den höga soliditeten på 71,5% kombinerat med snabb tillväxt pekar på ett välskött företag som balanserar expansion med finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom elteknik i byggbranschen med säte i Stockholm. Denna verksamhetstyp är typiskt projektbaserad med varierande omsättning mellan perioder, vilket gör den nuvarande starka tillväxten särskilt anmärkningsvärd.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 186 894 SEK till 823 506 SEK, en ökning med 340,6%. Denna extremt höga tillväxt indikerar antingen större och mer lönsamma projekt eller effektiviserade operationer.

Soliditet: Soliditeten på 71,5% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt belåningsgrad och finansiell robusthet. Företaget är i stor utsträckning finansierat med egna medel, vilket ger god motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 267 054 SEK till 638 677 SEK, en tillväxt på 139,2%. Denna starka ökning är direkt kopplad till det höga årets resultat och visar på en sund kapitaluppbyggnad.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 1 437 203 SEK till 2 188 304 SEK, en tillväxt på 53,1%. Detta visar en betydande expansion i företagets verksamhet och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsbrist eller kvalitetsproblem.
  • Företagets verksamhet är kopplad till byggbranschen, vilket gör det sårbart för konjunktursvängningar i denna sektor.
  • Den höga vinstmarginalen på 37,6% kan locka till sig konkurrens, vilket kan pressa marginalerna i framtiden.

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 638 677 SEK i eget kapital ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan extern finansiering.
  • Den beprövade affärsmodellen och den starka lönsamheten skapar en excellent platform för organisk tillväxt eller förvärv.
  • Företaget har etablerat en stark marknadsposition med en omsättning på över 2 miljoner SEK, vilket ger en bra bas för fortsatt tillväxt.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på stark förbättring: omsättningstillväxt (+53,1%), resultattillväxt (+340,6%), eget kapital tillväxt (+139,2%) och tillgångstillväxt (+78,6%). Denna konsistent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en mycket framgångsrik period och en stark fundamentalt sund affärsutveckling.