653 378 SEK
Omsättning
▼ 17%
106 629 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 33,3%
76,2%
Soliditet
Mycket God
16,3%
Vinstmarginal
Hög
25 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-31

Substansvärdering

Tillgångar:453 831 SEK
Skulder:-107 787 SEK
Substansvärde:346 044 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i försäljning och lönsamhet men samtidigt starka finansiella grundförhållanden. Omsättningen har minskat med 17% och resultatet med 33% jämfört med föregående år, vilket indikerar en svårare marknadssituation eller förändringar i verksamheten. Trots detta uppvisar bolaget en mycket hög soliditet på 76,2% och en fortsatt god vinstmarginal på 16,3%. Tillväxten i eget kapital och tillgångar visar på en förmåga att bevara och stärka den finansiella styrkan även i en period av minskad omsättning. Företaget verkar vara ett etablerat, men mindre, bolag som genomgår en nedåtgående cykel men med robusta balansräkningsförhållanden.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver reparationsverksamhet samt uthyrning av maskinförare och chaufförer, en verksamhet som ofta är cyklisk och känslig för konjunkturella svängningar i bygg- och transportsektorn. Denna typ av företag har vanligtvis betydande rörelsekapitalbehov för att finansiera maskinpark och personal, vilket gör den höga soliditeten särskilt viktig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 159 823 SEK till 106 629 SEK, en minskning på 53 194 SEK eller 33.3%. Trots den kraftiga nedgången ligger företaget fortfarande med vinst, vilket är positivt i en svår period.

Soliditet: En soliditet på 76.2% är exceptionellt starkt och placerar företaget i en mycket god finansiell position med låg belåningsgrad och hög kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 311 770 SEK till 346 044 SEK, en förbättring på 34 274 SEK eller 11.0%. Denna ökning beror sannolikt på att årets vinst har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 787 200 SEK till 653 378 SEK, en nedgång på 133 822 SEK eller 17.0%. Detta tyder på färre uppdrag eller lägre fakturering under året.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 133 822 SEK kan indikera förlorade kunder, hårdare konkurrens eller en svagare marknad för reparations- och uthyrningstjänster.
  • Resultatet har sjunkit betydligt mer (33.3%) än omsättningen (17.0%), vilket kan tyda på ökade kostnader eller sämre marginaler på kvarvarande uppdrag.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 76.2% ger ett starkt skydd mot nedgångar och goda möjligheter att investera eller expandera när marknaden vänder.
  • Företaget genererar fortfarande en anmärkningsvärd vinst på 106 629 SEK trots utmaningarna, vilket visar på en resilient affärsmodell.
  • Tillgångarna har ökat till 453 831 SEK, vilket kan indikera investeringar i framtida kapacitet.