1 339 473 SEK
Omsättning
▲ 8,9%
214 072 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,7%
66,6%
Soliditet
Mycket God
14,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 561 108 SEK
Skulder:-848 298 SEK
Substansvärde:1 677 942 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med starka fundamentala nyckeltal. Omsättningen har ökat med 8,9% till 1,5 miljoner SEK och eget kapital har vuxit med 11,8%, vilket indikerar en expanderande verksamhet. Trots detta har resultatet minskat marginellt med 2,7%, vilket kan tyda på ökade kostnader eller investeringar som ännu inte gett full avkastning. Den höga soliditeten på 66,6% och vinstmarginalen på 14,4% placerar företaget i en finansiellt stabil position med god lönsamhet. Företaget verkar vara etablerat och i en tillväxtfas med god kapitalbas.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat företag (registrerat 1991) med en diversifierad verksamhet som inkluderar tillverkning och försäljning av godis, kakor och våfflor, fastighetsförvaltning, handel med släpvagnar och förvaltning av värdepapper. Denna breda verksamhetsprofil kan förklara den stabila kapitalbasen och möjligheten till diversifierade intäktskällor.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade något från 220 049 SEK till 214 072 SEK, en nedgång på 5 977 SEK eller 2,7%. Trots högre omsättning har lönsamheten pressats, möjligen på grund av ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 66,6% är mycket stark och visar att majoriteten av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 1 501 040 SEK till 1 677 942 SEK, en tillväxt på 176 902 SEK eller 11,8%. Denna ökning är främst driven av årets resultat på 214 072 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 378 004 SEK till 1 489 535 SEK, en positiv tillväxt på 111 531 SEK eller 8,9%. Detta visar på ökad försäljning eller verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Resultatet minskade trots högre omsättning, vilket kan indikera ökade kostnader eller prispress som påverkar lönsamheten
  • Tillgångstillväxten på 7,2% till 2 561 108 SEK kan tyda på investeringar som ännu inte ger full avkastning

Möjligheter

  • Stark soliditet på 66,6% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering
  • Hög vinstmarginal på 14,4% visar att verksamheten är grundläggande lönsam trots resultatminskningen
  • Omsättningstillväxt på 8,9% indikerar att företaget växer marknadsandelar eller expanderar sin verksamhet