5 849 000 SEK
Omsättning
▲ 11%
1 131 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 68,1%
49%
Soliditet
Mycket God
19,3%
Vinstmarginal
Hög
450 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-10-03

Substansvärdering

Tillgångar:5 911 089 SEK
Skulder:-2 679 785 SEK
Substansvärde:1 594 851 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 68% kombinerat med en hög vinstmarginal på 19,3% indikerar en mycket effektiv verksamhetsstyrning. Den starka tillväxten i eget kapital med nästan 80% visar på en solid finansieringsstruktur och god lönsamhet. Företaget verkar befinna sig i en expansiv fas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver skogsavverkningsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet med säte i Örnsköldsvik. Som ett skogsföretag har det sannolikt betydande tillgångar i form av skogsmark och maskinpark, vilket speglas i de höga tillgångsvärdena på nästan 6 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 673 000 SEK till 1 131 000 SEK, en ökning med 458 000 SEK eller 68.0%, vilket indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 49.0% är mycket god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 887 572 SEK till 1 594 851 SEK, en tillväxt på 707 279 SEK eller 79.7%, vilket främst beror på det starka årets resultat som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 5 268 547 SEK till 5 848 669 SEK, en tillväxt på 11.0% som visar på en stabil försäljningsutveckling i en bransch som ofta är cyklisk.

Huvudrisker

  • Branschens känslighet för konjunktursvängningar kan påverka framtida resultat
  • Större investeringar i maskinpark kan krävas för att upprätthålla konkurrenskraft
  • Skogsbränder eller skadedjursangrepp kan hota tillgångsvärdena

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 68% skapar goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Stark soliditet på 49.0% ger goda möjligheter till extern finansiering vid expansion
  • Tillgångstillväxt på 13.5% visar på kontinuerlig utveckling av företagets tillgångsbas

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+11.0%), resultat (+68.0%), eget kapital (+79.7%) och tillgångar (+13.5%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas.