1 298 371 SEK
Omsättning
▼ 15,3%
5 282 002 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 3 338,3%
96,2%
Soliditet
Mycket God
79,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:5 970 370 SEK
Skulder:-225 710 SEK
Substansvärde:5 744 660 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har försäljning skett av MO 1:179 (Industrihuset) samt MO 1:227 (Bageriet)vilket gett ett positivt resultat för året.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Försäljning av fastigheterna MO 1:179 (Industrihuset) och MO 1:227 (Bageriet) har genererat det positiva resultatet för räkenskapsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt blandad ekonomisk bild med exceptionellt stark lönsamhet men samtidigt oroande nedgång i både omsättning och tillgångar. Den enorma resultatförbättringen på 3 338 % och den mycket höga vinstmarginalen på 79,2 % indikerar en engångsförsäljning av tillgångar snarare än en lönsam operativ verksamhet. Soliditeten är mycket stark på 96,2 %, men den snabba minskningen av totala tillgångar med 30,4 % tyder på en avveckling eller omstrukturering av verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett regionalt utvecklingsbolag inriktat på att skapa tillväxt och företagsutveckling i Trångsviken genom kapitalutveckling, rådgivning och projektverksamhet. Denna verksamhetsbeskrivning stämmer väl överens med den observerade försäljningen av fastigheter som en del av bolagets uppdrag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 153 621 SEK till 5 282 002 SEK, en ökning med 5 128 381 SEK, vilket direkt förklaras av försäljningen av fastighetsinnehav.

Soliditet: Soliditeten på 96,2 % är exceptionellt hög och indikerar ett företag med minimal skuldsättning, vilket ger stor finansiell styrka och låg insolvensrisk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 462 658 SEK till 5 744 660 SEK, en förbättring med 5 282 002 SEK, vilket helt förklaras av årets starka resultat och visar hur vinsten direkt stärkt kapitalbasen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 632 096 SEK till 6 670 311 SEK, en ökning med 5 038 215 SEK eller 309 %, vilket motsäger den angivna trenden på -15,3 % och indikerar en möjlig felmarkering i trenddata.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen med 15,3 % enligt trenddata (även om absolut siffra visar ökning) indikerar risk för avsaknad av lönsam operativ verksamhet.
  • Tillgångarnas minskning med 30,4 % från 8 584 515 SEK till 5 970 370 SEK visar att företaget säljer av sina tillgångar, vilket begränsar framtida intäktsmöjligheter.
  • Företagets framtida resultat är osäkert då nuvarande vinst huvudsakligen kommer från engångsförsäljningar av tillgångar.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 96,2 % ger företaget mycket goda förutsättningar att investera i nya projekt och verksamheter.
  • Starka eget kapital på 5 744 660 SEK ger en stabil bas för att driva bolagets affärsidé om regional utveckling.
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 79,2 % visar att företaget kan generera avkastning på sina transaktioner.

Trendanalys

Företaget visar extremt starka resultat- och kapitaltillväxttack vare engångsförsäljningar, men trenderna för omsättning och tillgångar är negativa och indikerar en avveckling eller omstrukturering av verksamheten snarare än en hållbar operativ tillväxt.