739 000 SEK
Omsättning
▼ 5,5%
179 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 19%
88,4%
Soliditet
Mycket God
24,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:995 637 SEK
Skulder:-115 485 SEK
Substansvärde:880 152 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella grundförhållanden men oroande rörelseresultat. Den mycket höga soliditeten på 88,4% och det starka eget kapital på 880 152 SEK indikerar ett stabilt företag med låg belåning. Trots detta visar både omsättning och resultat negativ utveckling, vilket tyder på utmaningar i den operativa verksamheten. Tillgångarna har ökat till 995 637 SEK, vilket kan indikera investeringar som ännu inte gett avkastning i form av högre omsättning.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver fitness och styrketräning i hyrda lokaler i Ingelstad och har varit verksamt sedan 2011. Som ett etablerat träningsföretag i en nichemarknad är det typiskt att ha stabila tillgångar och låga skulder, men känsligt för konjunktursvängningar och konkurrens i träningsbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 221 000 SEK till 179 000 SEK, en minskning på 19,0%. Trots lägre omsättning behåller företaget en mycket hög vinstmarginal på 24,2%, vilket visar på god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 88,4% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket lågt skuldsättningsgrad. Detta ger företaget god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar och flexibilitet för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 739 263 SEK till 880 152 SEK, en tillväxt på 19,1%. Denna förbättring kommer främst från årets resultat på 179 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 782 296 SEK till 739 458 SEK, en nedgång på 5,5%. Detta kan tyda på färre medlemmar, lägre priser eller ökad konkurrens i träningsmarknaden.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 5,5% kan indikera minskad efterfrågan eller ökad konkurrens
  • Resultatet sjönk med 19,0% trots mycket hög vinstmarginal, vilket visar på sårbarhet i rörelseresultatet
  • Företagets verksamhet i hyrda lokaler skapar löpande kostnader utan tillgångsbildning i fast egendom

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 88,4% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 24,2% visar på effektiv kostnadskontroll och lönsamhetspotential
  • Tillgångstillväxt på 10,7% till 995 637 SEK indikerar investeringar som kan ge framtida avkastning
  • Stark kapitalbas på 880 152 SEK ger stabil grund för att vända den negativa omsättningstrenden

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i rörelseprestation med minskad omsättning (-5,5%) och resultat (-19,0%), men positiva trender i balansräkningen med ökande eget kapital (+19,1%) och tillgångar (+10,7%). Den höga soliditeten och vinstmarginalen bibehålls trots nedgången, vilket indikerar ett finansiellt robust företag som genomgår en period med minskad omsättning men behåller god lönsamhet.