46 401 302 SEK
Omsättning
▲ 8,7%
4 291 153 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 59,9%
66%
Soliditet
Mycket God
9,3%
Vinstmarginal
Stabil
2 000 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-07

Substansvärdering

Tillgångar:24 062 965 SEK
Skulder:-6 535 883 SEK
Substansvärde:9 557 082 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den kraftiga resultattillväxten på nästan 60% kombinerat med en soliditetsnivå på 66% indikerar ett mycket hälsosamt företag som effektivt omsätter ökad försäljning till vinst. Tillväxten i eget kapital med över 63% visar på en stark kapitalbildningsförmåga och förbättrad finansiell stabilitet.

Företagsbeskrivning

Företaget tillverkar och säljer lagerhållningsmaterial, vilket innebär produkter för lagerorganisation och logistiklösningar. Denna typ av verksamhet är typiskt B2B-inriktad och kan dra nytta av ökad industriell aktivitet och investeringar i effektivisering av lagerhantering.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 2 684 013 SEK till 4 291 153 SEK, en ökning med 59.9% som indikerar starkt förbättrad lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 66.0% är exceptionellt hög och indikerar mycket låg belåningsgrad och stor finansiell säkerhet mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital växte från 5 838 671 SEK till 9 557 082 SEK, en ökning med 63.7% som främst drivs av det starka årets resultat och visar på förbättrad finansiell styrka.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 42 860 202 SEK till 46 401 302 SEK, en tillväxt på 8.7% som visar på en stabil försäljningsutveckling i en mogen bransch.

Huvudrisker

  • Företagets snabba tillväxt kan ställa krav på ytterligare kapitalbindning för att finansiera ökad verksamhet
  • Branschen för lagerhållningsmaterial kan vara konjunkturkänslig och påverkas av nedgångar i industri- och handelssektorn

Möjligheter

  • Den starka lönsamhetsutvecklingen med 9.2% vinstmarginal ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning
  • Tillgångstillväxten på 18.1% visar på kapacitetsutbyggnad som kan möjliggöra ytterligare försäljningstillväxt
  • Högt eget kapital på 9,6 miljoner SEK ger finansiell muskel för att utnyttja affärsmöjligheter och investera i framtiden

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+8.7%), resultat (+59.9%), eget kapital (+63.7%) och tillgångar (+18.1%). Den kombinerade bilden är ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och finansiell stabilitet.