2 637 000 SEK
Omsättning
▲ 8,9%
988 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 58,3%
30%
Soliditet
God
37,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 087 846 SEK
Skulder:-4 905 695 SEK
Substansvärde:1 760 286 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad men överlag positiv utveckling med starka lönsamhetsförbättringar trots en minskad omsättning. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 37,2% och den kraftiga resultatförbättringen med +58,3% indikerar en effektiviserad verksamhet eller förbättrad inkomststruktur. Den betydande tillväxten i eget kapital med +62,6% stärker balansräkningen, även om en minskning av totala tillgångar med -4,5% kan tyda på avveckling av mindre lönsamma tillgångar. Soliditeten på 30% är acceptabel men har utrymme för förbättring.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett etablerat fastighetsförvaltningsbolag (registrerat 1982) som förvaltar industrifastigheterna Brudabäck 4 och Trasten 14 i Vetlanda. Denna verksamhetsmodell med fastighetsförvaltning förklarar den höga vinstmarginalen, då intäkterna främst består av hyresintäkter med relativt låga rörliga kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 624 000 SEK till 988 000 SEK, en ökning med 364 000 SEK eller +58,3%. Denna förbättring trots lägre omsättning indikerar stark kostnadskontroll eller icke-återkommande intäktsposter.

Soliditet: Soliditeten på 30,0% indikerar att 30% av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta är en acceptabel nivå för fastighetsbolag, men ligger något under branschgenomsnittet och visar på ett visst skuldberoende.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 1 082 832 SEK till 1 760 286 SEK, en tillväxt på 677 454 SEK eller +62,6%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka årets resultat som tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 027 834 SEK till 2 656 508 SEK, en nedgång på 371 326 SEK eller -12,3%. Detta kan tyda på lägre hyresintäkter eller frånvaro av hyresgäster under perioder.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 371 326 SEK kan indikera problem med hyresintäkterna eller tomstånd i fastigheterna.
  • Soliditeten på 30% visar att bolaget är beroende av skuldfinansiering, vilket medför ränterisker.
  • Minskande totala tillgångar med 330 421 SEK kan tyda på avveckling av tillgångar utan ersättande investeringar.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 37,2% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och utdelning.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 677 454 SEK stärker företagets finansiella stabilitet och kreditvärdighet.
  • Etablerad verksamhet sedan 1982 visar på långsiktig hållbarhet och erfarenhet på fastighetsmarknaden.