28 030 000 SEK
Omsättning
▲ 77,6%
3 586 917 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 32,8%
30,7%
Soliditet
God
12,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:29 567 000 SEK
Skulder:-20 100 727 SEK
Substansvärde:9 093 982 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande tillväxt inom alla nyckelområden. Omsättningen har nästan fördubblats på ett år, vilket indikerar en framgångsrik expansion av verksamheten. Den höga vinstmarginalen på 12.8% visar att tillväxten är lönsam och inte kommer på bekostnad av lönsamheten. Den kraftiga tillgångstillväxten med 159% tyder på betydande investeringar i verksamheten, vilket stöder den fortsatta tillväxten. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom försäljning, underhåll, reparation och service av röntgenapparater och annan medicinsk utrustning. Denna verksamhet kräver vanligtvis betydande tekniskt kunnande och långsiktiga kundrelationer, vilket kan förklara den höga vinstmarginalen och den starka tillväxten i en specialistbransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 2 700 932 SEK till 3 586 917 SEK, en tillväxt på 32.8% som visar att företaget lyckas omvandla högre omsättning till ökad vinst.

Soliditet: Soliditeten på 30.7% är acceptabel men relativt låg i förhållande till den snabba tillväxten, vilket indikerar att tillväxten delvis finansierats med skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 6 273 031 SEK till 9 093 982 SEK, en tillväxt på 45.0% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 15 784 047 SEK till 28 029 952 SEK, en tillväxt på 77.6% som visar en mycket stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 30.7% kan vara en risk vid oförutsedda nedgångar i branschen
  • Den extremt höga tillgångstillväxten på 159% kan indikera en aggressiv expansionsstrategi som kan vara sårbar för ekonomiska nedgångar
  • Skuldsättningen har ökat betydligt i samband med tillväxten, vilket ökar finansiella risker

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 77.6% visar starkt marknadsutnyttjande och expansionspotential
  • Hög vinstmarginal på 12.8% indikerar konkurrensfördelar och prissättningskraft i branschen
  • Stark resultattillväxt på 32.8% visar att företaget effektivt omvandlar högre intäkter till vinst

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+77.6%), resultat (+32.8%), eget kapital (+45.0%) och tillgångar (+159.1%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket hälsosam och expansiv fas för företaget.