2 007 000 SEK
Omsättning
▲ 3,9%
208 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 11,2%
22,9%
Soliditet
God
9,5%
Vinstmarginal
Stabil
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-10

Substansvärdering

Tillgångar:3 667 552 SEK
Skulder:-2 750 476 SEK
Substansvärde:548 568 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med förbättringar inom alla nyckeltal. Den kraftiga tillgångstillväxten på 190,6% indikerar en betydande expansion eller investering, medan lönsamheten förbättras genom högre vinstmarginal och resultattillväxt. Soliditeten på 22,9% är acceptabel men inte stark, vilket tillsammans med den snabba tillväxten kräver uppmärksamhet på finansieringsstrukturen.

Företagsbeskrivning

Bolaget utför anläggningsarbeten, reparationer och försäljning av entreprenadmaskiner och fordon, vilket är en kapitalintensiv verksamhet som förklarar de höga tillgångarna. Företaget är etablerat sedan 2013 och verkar i en stabil bransch med efterfrågan på underhåll och maskiner.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 187 000 SEK till 208 000 SEK, en tillväxt på 11,2% som indikerar bättre lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 22,9% är något under branschgenomsnittet för bygg och anläggning, vilket visar på ett visst lånande men ändå en hanterbar skuldsättning.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 463 934 SEK till 548 568 SEK, en tillväxt på 18,2% som främst drivs av årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 932 204 SEK till 2 198 852 SEK, en måttlig tillväxt på 3,9% som visar en stabil kundbas och förbättrad försäljning.

Huvudrisker

  • Den snabba tillgångstillväxten på 190,6% kan indikera höga skulder som kan påverka likviditeten negativt
  • Relativt låg soliditet jämfört med branschstandard kan begränsa möjligheten till ytterligare lån
  • Branschen är konjunkturkänslig vilket kan påverka framtida omsättning och resultat

Möjligheter

  • Stark resultattillväxt på 11,2% visar på effektivitet och potential för framtida expansion
  • Ökad omsättning till 2 198 852 SEK indikerar växande marknadsandelar och förbättrad konkurrenskraft
  • Betydande tillgångsbas på 3 667 552 SEK ger god kapacitet för att ta emot större uppdrag och projekt

Trendanalys

Alla trender visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+3.9%), resultat (+11.2%), eget kapital (+18.2%) och tillgångar (+190.6%). Den övergripande trenden är starkt positiv med exceptionell tillgångstillväxt som driver expansion, medan lönsamheten förbättras kontinuerligt.