280 861 SEK
Omsättning
▲ 138,2%
215 383 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 108,9%
51,9%
Soliditet
Mycket God
76,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:535 117 SEK
Skulder:-231 361 SEK
Substansvärde:177 688 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och lönsamhet under sitt andra verksamhetsår. Med en omsättningstillväxt på 138% och en resultattillväxt på 109% har bolaget etablerat en stark marknadsposition. Den mycket höga vinstmarginalen på 76,7% indikerar antingen högmarginalverksamhet eller effektiv kostnadskontroll. Den kraftiga tillgångstillväxten på 261% visar på betydande investeringar eller ökade fordringar, vilket tillsammans med en solid soliditet på 51,9% pekar mot en sund finansiell utveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom chaufförsuthyrning, snöskottning, trädgårdsarbete samt hälsofrämjande rådgivning och behandlande samtal. Den breda verksamhetsprofilen med både fysiska tjänster och rådgivningstjänster kan förklara den höga vinstmarginalen, särskilt inom rådgivningsdelen som vanligtvis har låga direkta kostnader.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 103 110 SEK till 215 383 SEK, en ökning med 112 273 SEK eller 108,9%. Den extremt höga vinstmarginalen på 76,7% indikerar antingen mycket lönsamma tjänster eller låga rörliga kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 51,9% är mycket god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 86 387 SEK till 177 688 SEK, en ökning med 91 301 SEK eller 105,7%. Denna förbättring kommer främst från årets starka resultat, vilket stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 117 900 SEK till 280 861 SEK, en ökning med 162 961 SEK eller 138,2%. Denna betydande tillväxt visar att företaget snabbt har etablerat sig på marknaden och ökat sina intäkter avsevärt.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Beroendet av ett begränsat antal kunder eller projekt kan utgöra en risk vid konjunkturnedgång
  • Den snabba tillgångstillväxten på 261% kräver noggrann uppföljning för att säkerställa att investeringarna är lönsamma

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 76,7% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Den starka tillväxten inom både omsättning och resultat visar på en efterfrågad verksamhet med god affärsmodell
  • Den goda soliditeten på 51,9% ger möjlighet till ytterligare finansiering för fortsatt expansion

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringar: omsättning (+138,2%), resultat (+108,9%), eget kapital (+105,7%) och tillgångar (+261,4%). Trenderna pekar entydigt på ett företag i accelererande tillväxtfas med ökad lönsamhet och finansiell stabilitet.