4 107 000 SEK
Omsättning
▲ 246%
2 660 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 739,1%
66,6%
Soliditet
Mycket God
64,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 656 428 SEK
Skulder:-1 069 233 SEK
Substansvärde:1 843 195 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell prestation med extremt stark tillväxt på alla fronter. Omsättningen har mer än fördubblats, resultatet har ökat kraftigt och eget kapital har byggts upp avsevärt. Den mycket höga vinstmarginalen på 64,8% och den starka soliditeten på 66,6% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som genomgått en dramatisk positiv förvandling från föregående år.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver lantbruk med växtodling, maskinstation inom jord och skog samt slaktgrisproduktion. Denna mångfacetterade verksamhet inom jordbrukssektorn kan förklara den höga vinstmarginalen genom effektiv produktion och möjliga skattefördelar som är vanliga inom lantbruk.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har ökat från 317 000 SEK till 2 660 000 SEK, en ökning med 739,1%. Denna extraordinära resultatförbättring visar att företaget inte bara vuxit i omsättning utan också blivit betydligt mer lönsamt.

Soliditet: Soliditeten på 66,6% är mycket stark och indikerar att företaget har ett lågt belåningsgrad och god finansiell stabilitet. Detta ger företaget goda möjligheter att finansiera framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital har stärkts avsevärt från 259 554 SEK till 1 843 195 SEK, en tillväxt på 610,1%. Denna kraftiga ökning kan huvudsakligen förklaras av det starka resultatet som tillfört kapital till företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt från 1 187 069 SEK till 4 107 393 SEK, en tillväxt på 246,0%. Detta indikerar antingen en betydande expansion av verksamheten, större produktionsvolymer eller högre priser på företagets produkter.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Lantbruksverksamhet är beroende av externa faktorer som väder, skördar och djursjukdomar som kan påverka resultatet
  • Marknadsprisfluktuationer på jordbruksprodukter kan påverka framtida lönsamhet

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 1 843 195 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för ytterligare expansion
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 64,8% visar på en effektiv och lönsam verksamhetsmodell
  • Den diversifierade verksamheten inom växtodling, maskinstation och slaktgrisproduktion ger stabiliserande effekter

Trendanalys

Alla nyckeltal visar exceptionellt starka förbättringstrender med omsättningstillväxt på +246,0%, resultattillväxt på +739,1%, tillväxt i eget kapital på +610,1% och tillgångstillväxt på +62,1%. Företaget befinner sig i en fas av explosiv tillväxt och förbättrad lönsamhet.