6 093 000 SEK
Omsättning
▼ 9,7%
251 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 60,9%
48%
Soliditet
Mycket God
4,1%
Vinstmarginal
Låg
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-13

Substansvärdering

Tillgångar:1 263 147 SEK
Skulder:-646 038 SEK
Substansvärde:589 909 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning på -9,7% har bolaget lyckats förbättra sin lönsamhet markant med en resultattillväxt på +60,9%. Den starka ökningen av eget kapital med +33,2% och en soliditet på 48% indikerar en finansiellt stabil kärna. Den stora minskningen av tillgångar med -32,4% tyder dock på en omstrukturering eller avyttringar som påverkar företagets skala men samtidigt effektiviserar verksamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom tillverkning och försäljning av konfektionsvaror med säte i Borås kommun, ett centrum för textilindustrin i Sverige. Denna typ av verksamhet kännetecknas ofta av konjunkturkänslighet och konkurrensutsatthet, vilket gör effektivitet och lönsamhet centrala framgångsfaktorer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 156 000 SEK till 251 000 SEK, en ökning med 95 000 SEK (+60,9%). Denna förbättring, trots lägre omsättning, pekar på starkt förbättrad kostnadseffektivitet och bättre marginaler.

Soliditet: En soliditet på 48,0% anses vara god och indikerar att nästan hälften av företagets tillgångar finansieras av eget kapital. Detta ger ett gott skydd mot nedgångar och en god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 442 923 SEK till 589 909 SEK, en tillväxt på 146 986 SEK (+33,2%). Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 251 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 6 780 885 SEK till 6 115 518 SEK, en nedgång på 665 367 SEK (-9,7%). Detta kan tyda på minskade försäljningsvolymer, prispress eller en strategisk avveckling av mindre lönsamma delar av verksamheten.

Huvudrisker

  • Fortsatt nedgång i omsättning på -9,7% till 6 115 518 SEK riskerar att undergräva den långsiktiga tillväxtpotentialen om trenden fortsätter.
  • Kraftig minskning av totala tillgångar med -32,4% till 1 263 147 SEK kan indikera en avveckling av kapacitet som kan begränsa framtida expansionsmöjligheter.
  • Låg vinstmarginal på 4,1% visar att företaget fortfarande har en bräcklig lönsamhet som kan hotas av plötsliga kostnadsökningar eller prispress.

Möjligheter

  • Kraftig resultatförbättring med +60,9% till 251 000 SEK visar på en framgångsrik omställning mot högre effektivitet och bättre marginaler.
  • Stark tillväxt i eget kapital med +33,2% till 589 909 SEK ger ökad finansiell styrka och möjligheter till framtida investeringar.
  • God soliditet på 48,0% ger ett stabilt fundament och möjliggör lättare tillgång till extern finansiering vid behov.