38 884 000 SEK
Omsättning
▲ 18,8%
8 020 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 14,5%
81,8%
Soliditet
Mycket God
19,8%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:50 854 220 SEK
Skulder:-6 038 290 SEK
Substansvärde:29 148 162 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 19,8% kombinerat med en exceptionell soliditet på 81,8% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag. Tillväxten i omsättning (+18,8%), resultat (+14,5%) och eget kapital (+19,7%) pekar på en expansiv fas där företaget framgångsrikt skalar upp sin verksamhet samtidigt som det behåller hög lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver busstrafik och jordbruk med inriktning mot mjölkproduktion. Denna kombination av verksamheter kan ge en diversifierad intäktsbas, där jordbruksdelen genererar stabila intäkter från mjölkproduktion medan busstrafiken erbjuder servicebaserade intäkter. Företaget är etablerat sedan 1989, vilket indikerar lång erfarenhet och stabil verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 7 004 000 SEK till 8 020 000 SEK, en ökning med 1 016 000 SEK eller 14,5%. Denna resultatförbättring, kombinerad med omsättningstillväxt, visar att företaget lyckas skala upp verksamheten utan att marginalerna eroderar.

Soliditet: Soliditeten på 81,8% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåningsgrad. Denna nivå ger företaget god finansiell flexibilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 24 352 431 SEK till 29 148 162 SEK, en tillväxt på 4 795 731 SEK eller 19,7%. Denna kapitaltillväxt är främst driven av det starka resultatet och visar på en sund balansräkningsutveckling.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 34 356 138 SEK till 40 598 964 SEK, en tillväxt på 6 242 826 SEK eller 18,8%. Denna betydande omsättningstillväxt visar att företaget framgångsrikt expanderar sin marknadsnärvaro eller ökar försäljningen i befintlig verksamhet.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten i både omsättning och tillgångar (+9,0%) kan ställa krav på ökad operativ kapacitet och ledningsförmåga
  • Företagets verksamhet inom jordbruk kan vara sårbar för externa faktorer som väderförhållanden och prissvängningar på lantbruksvaror
  • Bussverksamheten kan vara känslig för bränslepriser, regulatoriska krav och konkurrens från andra transportmedel

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 81,8% ger utrymme för framtida investeringar eller expansion utan att behöva extern finansiering
  • Den starka vinstmarginalen på 19,8% indikerar effektiv verksamhetsstyrning och god prissättningsförmåga
  • Tillväxten i eget kapital med 4 795 731 SEK ger ökad finansiell styrka för att utnyttja framtida affärsmöjligheter
  • Kombinationen av busstrafik och jordbruk ger diversifiering som kan motverka säsongsvariationer i respektive verksamhet

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+18,8%), resultat (+14,5%), eget kapital (+19,7%) och tillgångar (+9,0%). Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga områden indikerar ett företag i en stark expansiv fas med god operativ styrning.