50 000 545 SEK
Omsättning
▲ 1,8%
2 458 826 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,8%
39%
Soliditet
God
4,8%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 787 344 SEK
Skulder:-6 583 169 SEK
Substansvärde:4 204 175 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad ekonomisk bild med stabil omsättning men betydande resultatnedgång. Trots en marginell ökning av omsättningen på 1,8% sjönk vinsten med 30,8%, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre lönsamhet i verksamheten. Den starka tillväxten i eget kapital på 19,1% är positivt och stärker balansräkningen, medan soliditeten på 39% kan anses som tillfredsställande för branschen. Företaget verkar vara etablerat men möter utmaningar med att upprätthålla lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver uppfödning, träning och tävling med travhästar samt konsult- och utbildningsverksamhet inom travbranschen. Denna verksamhet är kapitalintensiv med betydande driftskostnader för djurhållning, träning och tävlingsverksamhet, vilket förklarar behovet av stabil finansiering och lönsamhet för långsiktig överlevnad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 3 554 880 SEK till 2 458 826 SEK, en minskning på 1 096 054 SEK eller 30,8%. Denna nedgång tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler i verksamheten, trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 39,0% är acceptabel och indikerar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med god förmåga att hantera skulder, vilket är viktigt i en bransch med höga investeringsbehov.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 530 382 SEK till 4 204 175 SEK, en tillväxt på 673 793 SEK eller 19,1%. Denna förbättring kan delvis förklaras av återinvesterat resultat, vilket stärker företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 49 800 096 SEK till 51 039 251 SEK, en positiv tillväxt på 1,8% som visar att företaget behåller sin marknadsposition trots en svag konjunktur.

Huvudrisker

  • Resultatnedgången på 30,8% visar på sämre lönsamhet trots ökad omsättning, vilket kan bero på stigande kostnader eller konkurrenstryck.
  • Vinstmarginalen på 4,8% klassificeras som låg, vilket begränsar företagets möjlighet att investera eller hantera oförutsedda utgifter.
  • Tillgångstillväxten på endast 1,1% kan indikera begränsade investeringar i verksamheten, vilket kan påverka långsiktig konkurrenskraft.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 19,1% till 4 204 175 SEK, vilket ger bättre finansiell styrka och möjligheter till framtida investeringar.
  • Omsättningstillväxten på 1,8% till 51 039 251 SEK visar att företaget fortfarande lockar kunder och kan bygga vidare på sin marknadsposition.
  • Soliditeten på 39,0% erbjuder en stabil bas för att säkra finansiering eller expandera verksamheten utan att öka skuldsättningen.