3 756 286 SEK
Omsättning
▲ 21,2%
505 039 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 459,3%
89,1%
Soliditet
Mycket God
13,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:924 659 SEK
Skulder:-30 895 SEK
Substansvärde:553 436 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark prestation med betydande förbättringar i lönsamhet och omsättning, men med en oroande minskning av tillgångarna. Den exceptionella resultattillväxten på 459% kombinerat med hög vinstmarginal indikerar en effektiviserad verksamhet med förbättrad lönsamhet. Den höga soliditeten på 89.1% visar på ett finansiellt stabilt företag med låg belåning. Minskande tillgångar trots ökad omsättning kan tyda på avveckling av tillgångar eller omstrukturering.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver campingverksamhet samt uthyrning av stugor, båtar, kanoter och cyklar i Urshult. Denna typ av verksamhet är säsongsbetonad och beroende av turism och friluftsliv. De höga vinstmarginalerna indikerar effektiv kapacitetsutnyttjande och kostnadskontroll.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 90 304 SEK till 505 039 SEK, en ökning på 459.3% som indikerar betydande förbättringar i lönsamhet och kostnadseffektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 89.1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimalt skuldbelastning, vilket ger god finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 449 910 SEK till 553 436 SEK, en tillväxt på 23.0% som främst drivs av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 127 222 SEK till 3 756 286 SEK, en tillväxt på 21.2% som visar på stark efterfrågan och framgångsrik verksamhetsutveckling.

Huvudrisker

  • Tillgångarna minskade med 40.9% från 1 564 455 SEK till 924 659 SEK, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller investeringsbrist
  • Säsongsberoende verksamhet med potentiell sårbarhet för ogynnsamma väderförhållanden och ändrade turismtrender
  • Minskande tillgångsbas kan begränsa framtida expansionsmöjligheter och kapacitet

Möjligheter

  • Exceptionell resultattillväxt på 459.3% visar på stark operativ effektivitet och lönsamhetsutveckling
  • Hög soliditet på 89.1% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan ökad skuldsättning
  • Omsättningstillväxt på 21.2% indikerar stark marknadsposition och ökad efterfrågan på tjänsterna

Trendanalys

Företaget visar starka positiva trender inom lönsamhet (459% resultattillväxt) och omsättning (21% tillväxt) men en negativ trend inom tillgångsutveckling (-41%). Den höga soliditeten och vinstmarginalen pekar mot en finansiellt sund verksamhet som genomgår en omvandling med fokus på lönsamhet snarare tillgångsexpansion.