24 065 000 SEK
Omsättning
▼ 18,4%
707 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 60,6%
56,2%
Soliditet
Mycket God
2,9%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:11 631 277 SEK
Skulder:-4 598 141 SEK
Substansvärde:4 650 136 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig nedåtgående trend med betydande försämringar i både omsättning och lönsamhet. En omsättningsminskning på 18,4% kombinerat med en resultatnedgång på 60,6% indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Trots detta uppvisar bolaget fortfarande en stabil soliditet på över 50% och en positiv eget kapital-tillväxt, vilket ger en viss finansiell motståndskraft i en svår period.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver mekanisk verkstadsverksamhet med inriktning på tunnplåt och rör, och levererar underdetaljer och kompletta lösningar till tillverkningsindustrin. Denna typ av verksamhet är typiskt cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i industrisektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 795 000 SEK till 707 000 SEK, en minskning med 1 088 000 SEK (-60,6%). Denna försämring är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 56,2% är fortfarande god och visar att företaget har en stabil kapitalstruktur trots de operativa utmaningarna. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga likviditetsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 502 321 SEK till 4 650 136 SEK, en förbättring med 147 815 SEK (+3,3%). Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat trots nedgången fortfarande var positivt och kunde stärka balansräkningen.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 30 302 237 SEK till 24 335 618 SEK, en nedgång med 5 966 619 SEK (-19,7%). Denna kraftiga minskning indikerar troligen förlorade kundorder eller sämre marknadsförhållanden inom tillverkningsindustrin.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 60,6% som hotar företagets långsiktiga lönsamhet
  • Betydande omsättningsminskning på 18,4% som indikerar förlorad marknadsandel eller sämre marknadsförhållanden
  • Minskande tillgångar från 12 875 747 SEK till 11 631 277 SEK kan tyda på nedskärningar eller försäljning av tillgångar

Möjligheter

  • Stabil soliditet på 56,2% ger god finansiell motståndskraft för att hantera svåra perioder
  • Positivt resultat på 707 000 SEK trots utmanande förhållanden visar att verksamheten fortfarande är livskraftig
  • Tillväxt i eget kapital med 147 815 SEK stärker balansräkningen och ger möjlighet till framtida investeringar