4 175 000 SEK
Omsättning
▲ 3,9%
280 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 222,3%
63%
Soliditet
Mycket God
6,6%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:10 096 600 SEK
Skulder:-3 421 425 SEK
Substansvärde:5 371 883 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2020) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig och positiv förbättringstrend efter ett svårt resultatår. Den starka vinstökningen på 222% från förlust till vinst kombinerat med stabil omsättningstillväxt och ökande soliditet indikerar en framgångsrik omställning. Med en soliditetsnivå på 63% och en stabil vinstmarginal på 6,6% befinner sig företaget i en hälsosam finansiell position med goda förutsättningar för fortsatt utveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver bearbetning och impregnering av träprodukter, en tillståndspliktig verksamhet enligt Miljöbalken. Denna typ av verksamhet kräver betydande investeringar i tillgångar och hantering av kemikalier, vilket speglas i de relativt höga tillgångsvärdena på över 10 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -229 000 SEK till en vinst på 280 000 SEK, vilket indikerar effektiviserade kostnader och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 63,0% är mycket stark och visar att företaget har en låg belåningsgrad och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar utan extern finansiering.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 5 185 417 SEK till 5 371 883 SEK, en tillväxt på 3,6% som främst drivs av årets vinst och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 4 083 034 SEK till 4 247 556 SEK, en tillväxt på 3,9% som visar en stabil marknadsposition och kontrollerad expansion.

Huvudrisker

  • Verksamheten är miljötillståndspliktig vilket medför regulatoriska risker och potentiella kostnader för efterlevnad.
  • Trots förbättringen är den absoluta vinstnivån fortfarande blygsam på 280 000 SEK vilket ger begränsad marginal för oväntade kostnader.
  • Branschens beroende av kemikalier exponerar företaget för prisfluktuationer på råvaror.

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 63% ger utrymme för investeringar i modernisering och expansion utan extern finansiering.
  • Den dramatiska resultatförbättringen på 222% visar på effektiva styrningsåtgärder som kan byggas vidare på.
  • Tillgångstillväxten på 8,5% till 10 096 600 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad som kan generera ytterligare intäkter.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+3,9%), resultat (+222,3%), eget kapital (+3,6%) och tillgångar (+8,5%). Denna konsekvent positiva utveckling i alla dimensioner pekar på en stark återhämtning och hållbar tillväxt.