1 109 000 SEK
Omsättning
▼ 7,4%
399 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,2%
92%
Soliditet
Mycket God
36%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 894 493 SEK
Skulder:-150 659 SEK
Substansvärde:1 743 834 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande rörelsetrender. Den mycket höga soliditeten på 92% och tillväxten i eget kapital samt tillgångar indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Dock är den negativa utvecklingen i både omsättning (-7,4%) och resultat (-37,2%) anmärkningsvärd och tyder på operativa utmaningar. Företaget verkar kunna bevara en hög lönsamhet trots minskad omsättning, men den kraftiga resultatnedgången kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver taxiverksamhet och varutransporter med säte i Stockholm. Detta är en bransch med typiskt höga rörliga kostnader (bränsle, fordonsunderhåll) och konkurrensutsatthet. Den höga vinstmarginalen på 36% är ovanligt bra för branschen och kan tyda på en specialiserad nisch eller effektiv verksamhetsstyrning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll kraftigt från 635 000 SEK till 399 000 SEK, en minskning med 236 000 SEK eller -37,2%. Nedgången är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 92,0% är exceptionellt hög och visar att företaget i mycket liten grad är beroende av lånade medel. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångskonjunkturer.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 427 981 SEK till 1 743 834 SEK, en positiv tillväxt på 315 853 SEK eller +22,1%. Denna förbättring kan huvudsakligen förklaras av att årets resultat på 399 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 198 340 SEK till 1 108 809 SEK, en nedgång med 89 531 SEK eller -7,4%. Detta indikerar en minskad verksamhetsvolym eller lägre priser.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 236 000 SEK (-37,2%) trots en hög absolut vinstnivå.
  • Minskad omsättning på 89 531 SEK (-7,4%) som kan tyda på förlorade kunder eller hårdare konkurrens.
  • Större resultatnedgång än omsättningsminskning vilket pekar på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Möjligheter

  • Exceptionellt stark balansräkning med en soliditet på 92,0% ger utrymme för investeringar eller att ta sig igenom svackor.
  • Mycket hög vinstmarginal på 36,0% visar på en potentiellt mycket lönsam affärsmodell.
  • Tillväxt i eget kapital med 315 853 SEK stärker företagets långsiktiga finansiella fundament.

Trendanalys

Trendanalysen visar en tydlig divergens: positiv utveckling i balansräkningen (eget kapital +22,1%, tillgångar +16,4%) men negativ utveckling i resultaträkningen (omsättning -7,4%, resultat -37,2%). Företaget bygger kapital men tappar samtidigt fart i sin operativa verksamhet. Denna motsättning är den centrala frågan för företagets framtida utveckling.