4 410 000 SEK
Omsättning
▼ 43,2%
1 477 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 45,7%
65%
Soliditet
Mycket God
33,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 838 288 SEK
Skulder:-2 187 326 SEK
Substansvärde:3 530 962 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka finansiella nyckeltal men oroande försäljningstrender. Trots en mycket hög vinstmarginal på 33,4% och en stark soliditet på 65,0%, har företaget upplevt en kraftig nedgång i både omsättning (-43,2%) och resultat (-45,7%). Den positiva utvecklingen i eget kapital (+15,5%) och tillgångar (+20,2%) indikerar att företaget har en stabil finansiell bas och kan ha genomfört investeringar eller omstruktureringar trots den svajande försäljningen.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver entreprenadverksamhet inom mark- och schaktingsarbeten, uthyrning av grävmaskiner, samt anläggningsarbeten. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan vara känslig för konjunktursvängningar i bygg- och anläggningssektorn, vilket kan förklara den volatila omsättningsutvecklingen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet följde omsättningsnedgången och sjönk från 2 719 000 SEK till 1 477 000 SEK, en minskning på 1 242 000 SEK. Trots detta är vinstnivån fortfarande anmärkningsvärt hög i förhållande till omsättningen.

Soliditet: En soliditet på 65,0% är exceptionellt starkt och långt över branschgenomsnitt. Det innebär att företaget har en mycket låg skuldsättning och klarar av motståndskraftiga ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 3 055 980 SEK till 3 530 962 SEK, en förbättring på 474 982 SEK. Denna tillväxt på 15,5% kan huvudsakligen tillskrivas att årets vinst på 1 477 000 SEK har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen sjönk kraftigt från 7 775 216 SEK till 4 422 830 SEK, en minskning på 3 352 386 SEK eller 43,2%. Detta tyder på färre eller mindre projekt under 2022.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 43,2% pekar på en avsevärd förlust av kunder eller projekt.
  • Resultatet halverades nästan trots mycket hög marginal, vilket visar på sårbarhet vid lägre volym.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 33,4% visar på effektiv kostnadskontroll och lönsamma projekt.
  • Stark balansräkning med en soliditet på 65,0% ger utrymme för investeringar eller att ta sig igenom svackor.
  • Tillgångstillväxt på 20,2% till 6 838 288 SEK kan indikera investeringar i maskinpark som kan ge konkurrensfördelar.