4 123 000 SEK
Omsättning
▲ 10,1%
-23 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 21,1%
44%
Soliditet
Mycket God
−0,6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 165 427 SEK
Skulder:-654 507 SEK
Substansvärde:510 920 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med positiv omsättningstillväxt men fortsatta förluster och minskande tillgångar. Den ökade omsättningen på 10,1% indikerar att företaget lyckas generera fler intäkter, men oförmågan att omvandla detta till vinst är oroande. Den höga soliditeten på 44% ger viss finansiell stabilitet, men den kraftiga minskningen av tillgångar med 22% kan tyda på avveckling av tillgångar eller nedskrivningar. Företaget verkar vara i en utmanande fas där tillväxt i omsättning inte leder till lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom bygg- och anläggningssektorn med fokus på mindre byggprojekt som altaner, friggebodar, attefallshus och avloppslösningar. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kan ha varierande lönsamhet beroende på projektstorlek och konkurrens. Verksamheten kräver vanligtvis betydande tillgångar i form av maskiner och utrustning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet försämrades från -19 000 SEK till -23 000 SEK, en negativ utveckling på 21,1% som indikerar att kostnaderna ökar snabbare än intäkterna trots högre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% är relativt god och visar att företaget har en balanserad kapitalstruktur med betydande eget kapital i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 467 869 SEK till 510 920 SEK, en tillväxt på 9,2% som främst beror på att årets förlust var mindre än eventuella utdelningar eller andra förändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 3 782 678 SEK till 4 162 407 SEK, en positiv tillväxt på 10,1% som visar att företaget lyckas öka sin försäljning.

Huvudrisker

  • Företaget har negativ vinstmarginal på -0,6% och gör förlust för andra året i rad
  • Tillgångarna minskade kraftigt med 22% från 1 494 269 SEK till 1 165 427 SEK, vilket kan indikera avveckling eller nedskrivningar
  • Resultatet försämrades med 21,1% trots högre omsättning, vilket visar på ökade kostnader eller sämre marginaler

Möjligheter

  • Omsättningen ökade med 10,1% till 4 162 407 SEK, vilket visar på efterfrågan på företagets tjänster
  • Soliditeten på 44,0% ger ett visst skydd mot ekonomiska nedgångar
  • Eget kapital ökade med 9,2% till 510 920 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas