571 575 SEK
Omsättning
▲ 467,5%
78 682 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 127,4%
28,4%
Soliditet
God
13,4%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:423 655 SEK
Skulder:-303 467 SEK
Substansvärde:120 188 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från ett svårt tidigare år med dramatisk tillväxt i både omsättning och lönsamhet. Den snabba expansionen från 127 916 SEK till 585 986 SEK i omsättning indikerar en framgångsrik omsvängning eller ett genombrott i verksamheten. Resultatet har förbättrats från en förlust på 286 939 SEK till en vinst på 78 682 SEK, vilket visar att tillväxten är lönsam. Soliditeten på 28,4% är acceptabel men bör förbättras för att matcha den snabba tillväxten. Överlag befinner sig företaget i en stark expansionsfas med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

V.R.A:s bygg & alltjänst AB verkar inom bygg, måleri och städ för både företag och privatpersoner. Bolaget har nu mer inriktning på maskinkörning för byggföretag och mindre fastighetsskötsel, vilket kan förklara den starka omsättningstillväxten då maskintjänster ofta genererar högre omsättning per kund.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats radikalt från en förlust på 286 939 SEK till en vinst på 78 682 SEK. Denna förbättring på 365 621 SEK visar att företaget nu driver verksamheten lönsamt trots snabb tillväxt.

Soliditet: Soliditeten på 28,4% är inom acceptabla nivåer för ett tillväxtföretag men ligger under branschgenomsnitt för etablerade byggföretag. Den bör förbättras för att ge bättre buffert mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har fördubblats från 41 506 SEK till 120 188 SEK, främst tack vare årets vinst. Detta stärker företagets finansiella bas och möjliggör framtida investeringar.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt från 127 916 SEK till 585 986 SEK, en tillväxt på 467,5%. Detta indikerar ett genombrott i försäljning eller ett större projekt som gett avtryck i siffrorna.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 467,5% kan vara svår att upprätthålla och kan medföra kapitalbrist om inte tillväxten hanteras noggrant
  • Soliditeten på 28,4% är något låg för att fullt ut stödja den snabba expansionen
  • Företagets beroende av maskinkörning för byggföretag gör det sårbart för konjunktursvängningar i byggbranschen

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 13,4% visar att företaget kan driva verksamheten mycket lönsamt
  • Tillgångstillväxten på 140,8% från 175 964 SEK till 423 655 SEK indikerar kapacitetsutbyggnad som kan stödja fortsatt tillväxt
  • Företagets breda verksamhetsprofil med både bygg och fastighetsskötsel ger diversifieringsfördelar

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättningstillväxt +467,5%, resultattillväxt +127,4%, eget kapital tillväxt +189,6% och tillgångstillväxt +140,8%. Trenden är exceptionellt positiv och indikerar ett företag i stark expansion med förbättrad lönsamhet.