2 288 404 SEK
Omsättning
▼ 23,9%
209 472 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 13,3%
62,3%
Soliditet
Mycket God
9%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:653 703 SEK
Skulder:-246 681 SEK
Substansvärde:407 022 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i försäljning men samtidigt starka tecken på finansiell stabilitet. Omsättningen har minskat kraftigt med 23,9% från föregående år, vilket indikerar en betydande försäljningsnedgång. Trots detta uppvisar företaget fortfarande lönsamhet med en vinstmarginal på 9,0%, och den finansiella basen har förstärkts avsevärt genom en ökning av eget kapital med 68,8%. Den höga soliditeten på 62,3% pekar på ett företag med låg belåning och god förmåga att klara av ekonomiska nedgångar. Sammantaget verkar det vara ett stabilt men mindre företag som genomgår en period med lägre försäljning, möjligen på grund av externa faktorer som påverkar efterfrågan.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver odling i växthus av kryddor, perenner och utplanteringsväxter samt driver en gårdbutik. Denna typ av verksamhet är ofta sesongbetonad och känslig för faktorer som väder, konsumenttrender och konkurrens från större trädgårdscenter. Gårdbutiken ger dock en direkt försäljningskanal och möjlighet till högre marginaler på egna produkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 241 586 SEK till 209 472 SEK, en minskning på 32 114 SEK eller 13,3%. Trots den stora omsättningsminskningen har företaget lyckats begränsa resultatförlusten genom troligen kostnadskontroll eller förbättrade marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 62,3% är mycket god och betyder att över hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta indikerar låg belåning, låg finansieringsrisk och en god förmåga att absorbera eventuella framtida förluster.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 241 154 SEK till 407 022 SEK, en förbättring på 165 868 SEK eller 68,8%. Denna starka tillväxt beror sannolikt på att årets resultat på 209 472 SEK har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella fundament avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 3 005 609 SEK till 2 319 440 SEK, en nedgång på 686 169 SEK eller 23,9%. Detta är en betydande försämring som kan tyda på minskad efterfrågan, tuffare konkurrens eller eventuella produktionsproblem.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsnedgång på 686 169 SEK visar på sårbarhet i försäljningen, vilket kan vara en fara för den långsiktiga överlevnaden om trenden fortsätter.
  • Företagets verksamhet är sannolikt väder- och säsongsberoende, vilket gör det sårbart för oförutsedda händelser som kan ytterligare påverka försäljningen negativt.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga soliditeten på 62,3% ger ett starkt skydd mot kriser och ger goda förutsättningar för att investera och vända den negativa försäljningstrenden.
  • Den direkta försäljningen via gårdbutiken erbjuder möjligheter till höga marginaler och att bygga en lojal kundbas utan mellanhänder.