46 853 289 SEK
Omsättning
▲ 2,4%
1 448 142 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 0,6%
39,5%
Soliditet
God
22,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 411 718 SEK
Skulder:-3 622 502 SEK
Substansvärde:2 530 547 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil finansiell prestation med stark lönsamhet trots en minskad omsättning. Den mycket höga vinstmarginalen på 22,4% indikerar effektiv kostnadskontroll och förmåga att generera avkastning. Soliditeten på 39,5% är sund och ger företaget goda förutsättningar för framtida investeringar. Trenderna pekar på en förbättring inom alla nyckeltal, vilket visar på en positiv utveckling trots den lägre omsättningen. Företaget verkar vara i en stabil fas med fokus på lönsamhet snarare än omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är en detaljhandelsverksamhet inom dagligvaror som är medlem i ICA Förbundet, vilket innebär att det sannolikt är en ICA-butik. Denna typ av verksamhet har vanligtvis stabila men låga marginaler, vilket gör den mycket höga vinstmarginalen på 22,4% anmärkningsvärt stark för branschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 1 439 018 SEK till 1 448 142 SEK, en förbättring på 9 124 SEK. Denna ökning trots lägre omsättning visar på stark lönsamhetsutveckling.

Soliditet: Soliditeten på 39,5% är god och ligger över branschgenomsnittet för detaljhandel. Detta ger företaget finansiell stabilitet och bättre möjligheter att få kredit.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 465 947 SEK till 2 530 547 SEK, en tillväxt på 64 600 SEK. Denna ökning beror främst på att årets resultat tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 187 446 SEK till 6 455 174 SEK, en nedgång på 732 272 SEK. Trots denna minskning ökade resultatet, vilket indikerar förbättrad effektivitet eller kostnadsrationaliseringar.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 732 272 SEK kan indikera konkurrenspress eller förändrade marknadsförhållanden
  • Trots positiv trend är resultattillväxten på endast 9 124 SEK relativt blygsam i förhållande till omsättningsvolymen

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 22,4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Stadig tillväxt i eget kapital på 64 600 SEK stärker företagets finansiella grund
  • Positiva trender inom alla nyckeltal visar på en stabil utvecklingsriktning