7 859 000 SEK
Omsättning
▲ 17,1%
1 001 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 26,3%
74%
Soliditet
Mycket God
12,7%
Vinstmarginal
Hög
500 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-16

Substansvärdering

Tillgångar:3 814 009 SEK
Skulder:-990 557 SEK
Substansvärde:2 823 452 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men sjunkande lönsamhet. Omsättningen ökade med 17,1% till 7,9 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsacceptans och försäljningsframgång. Samtidigt sjönk resultatet med 26,3% trots högre omsättning, vilket tyder på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den höga soliditeten på 74% ger dock ett stabilt fundament och eget kapitalet ökade med 26,7%, vilket stärker företagets finansiella ställning. Övergripande är företaget i en expansionsfas men med utmaningar i att bevara lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget säljer vedkaminer, rökrör, luftvärmepumpar och centraldammsugare, vilket placerar det inom energisnåla och hållbara värmelösningar. Denna bransch är känslig för energipriser, miljömedvetenhet och bostadsmarknaden. Ett etablerat företag sedan 2008 med stabil tillgångsbas.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 1 358 000 SEK till 1 001 000 SEK, en minskning på 357 000 SEK eller 26,3%. Trots högre omsättning sjönk vinsten, vilket kan bero på ökade kostnader, investeringar eller lägre marginaler.

Soliditet: Soliditeten på 74,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 227 929 SEK till 2 823 452 SEK, en tillväxt på 595 523 SEK eller 26,7%. Denna ökning kommer främst från årets vinst på 1 001 000 SEK, vilket stärker balansräkningen avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 6 710 441 SEK till 7 859 448 SEK, en tillväxt på 1 149 007 SEK eller 17,1%. Detta visar stark försäljningsutveckling och framgångsrik marknadsexpansion.

Huvudrisker

  • Resultatet sjönk med 26,3% trots 17,1% högre omsättning, vilket indikerar lönsamhetsproblem
  • Vinstmarginalen sjönk från cirka 20% till 12,7%, vilket visar på tryck på marginalerna
  • Tillgångstillväxten på 16,8% kan tyda på stora investeringar som inte gett avkastning i form av högre vinst

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 17,1% visar god marknadsposition och efterfrågan på produkterna
  • Exceptionellt hög soliditet på 74% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Eget kapitalet ökade med 595 523 SEK till 2 823 452 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas