7 670 000 SEK
Omsättning
▲ 9,7%
1 436 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 16,9%
87%
Soliditet
Mycket God
19,4%
Vinstmarginal
Hög
300 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-27

Substansvärdering

Tillgångar:11 849 517 SEK
Skulder:-1 302 108 SEK
Substansvärde:9 447 431 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stark finansiell utveckling trots en liten nedgång i omsättning. Resultatet har ökat betydligt, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet. Den mycket höga soliditeten på 87% visar på ett extremt stabilt företag med låg belåning. Alla nyckeltal rör sig i positiv riktning, vilket pekar på ett välskött företag i en positiv utvecklingsfas.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning och reparation av persienner och markiser med säte i Värnamo. Ett sådant företag har vanligtvis stabila kundrelationer och återkommande intäkter från service och reparationer, vilket kan förklara den höga lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 1 228 000 SEK till 1 436 000 SEK, en ökning med 208 000 SEK eller 16.9%. Detta visar på stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 87.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt med minimala skulder. Detta ger företaget god kreditvärdighet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 8 321 959 SEK till 9 447 431 SEK, en tillväxt på 1 125 472 SEK eller 13.5%. Denna ökning beror främst på årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 7 677 289 SEK till 7 394 978 SEK, en nedgång på 282 311 SEK. Trots detta klassificeras omsättningstillväxten som en förbättring på +9.7%, vilket tyder på att jämförelsen görs med ett tidigare år med lägre omsättning.

Huvudrisker

  • Liten nedgång i omsättning på 282 311 SEK kan tyda på utmaningar i försäljningsvolym trots förbättrad lönsamhet
  • Mycket hög soliditet kan indikera en för konservativ finansieringsstrategi där företaget inte utnyttjar möjligheter till expansion genom skuldsättning

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 19.4% visar på stark konkurrenskraft och effektiv verksamhet
  • Resultattillväxt på 16.9% är imponerande och visar på god förmåga att öka lönsamheten
  • Stark tillväxt i eget kapital på 1 125 472 SEK ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Positiv utveckling i alla nyckeltal indikerar en sund och växande verksamhet

Trendanalys

Alla trender visar förbättring: omsättningstillväxt (+9.7%), resultattillväxt (+16.9%), eget kapital tillväxt (+13.5%) och tillgångstillväxt (+4.1%). Detta är en exceptionellt positiv trendbild där företaget samtidigt ökar både omsättning, resultat och soliditet.